| d3utzsa a întrebat:

A folosit cineva masca cu aspirina si apa pentru cosuri?big grin

are efect? eu am un cos si vreau sa imi treaca mai repede. o sa imi foloseasca la ceva daca folosesc aceasta masca?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| camryn a răspuns:

Aspirina e mai "acida" de felul ei, dupa cum ii spune si numele (acid acetilsalicilic), asa ca, in loc sa iti treaca cosul, te poti alege cu o iritatie pe fata... depinde de ten, cat de sensibil e si in ce cantitate de apa diluezi aspirina; totusi, mai bine ai incerca alte remedii (se gasesc tot pe TPU daca o sa cauti)

| MaDaTeNColo a răspuns:

Da, are, dar mai bine ai pune niște miere pe coș sau... zaț de cafea(ele sunt folosite pentru peeling-uri, au efect de deschidere a porilor) sau fă o infuzie( ceai fiert, îți pui un prosop pe cap și te aburești, deschide și curăți porii). Masca cu aspirină e bună și ea... dar depinde de ten, poți face alergie la ea și...apa pentru coșuri este și ea bună, dar coșurile trec pe parcurs, în vreo 4-5 zile. Mierea și zațul de cafea funcționează mai repede. Poți încerca și cu mălaiul, îl pui pe coș și masezi. La fel ca și cu zațul de cafea și mierea. Sper să-ți fiu de folos, la mine merge.