| anonim_4396 a întrebat:

A incercat cineva de aici sa renunte la cafea si a reusit? Cum? Incerc sa nu beau de cateva zile, dar simt ca nu reusesc sa ma adun si nu am mintea limpede.
Am incercat cu ceai verde, si nu a mers.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

M-am oprit pur şi simplu, constatând că, şi dacă eram dependentă, efectele dependenţei la mine nu se simţeau.

Oricum, oricât de dependentă ai fi, nu cred că să te laşi de cafea e mai greu decât de ţigări, iar dependenţa de ţigări nu o mai simţeam după doar 2-3 săptămâni de nefumat, deci se poate, totul e să vrei (cu adevărat). Baftă! happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eu nu doar că am "încercat", chiar am reuşit happy
TREBUIE doar să ai multă VOINŢĂ!

Nici NU credeam că voi reuşi să "scap" de acest "viciu" în doar 5-6 zile!
Ca să nu mai zic că, am băut cafea timp de 25-27 de ani laughing

Într-adevăr, în primele 3-4 zile, seara, aveam dureri cam mari de ceafă - aşa mă durea, de obicei, când nu beam cafea până pe la ora 19...
Dar, cam din a 5-a zi NU m-a mai durut ceafa happy

Mai greu a fost să mă dezobişnuiesc de "ritualul" de a merge să-mi pregătesc cafeaua rolling on the floor
Cam pe la ora la care, de obicei, mergeam la bucătărie să-mi fac cafeluţa, îmi căutam o OCUPAŢIE care să mă ţină "conectat" timp de 15-30 minute...
Iar apoi scăpam de gândul că trebuie să-mi fac cafeluţa laughing

Nici măcar ceai NU beau în locul cafelei şi nici alt "înlocuitor" nu folosesc!

Dacă nu reuşeşti, eventual, să bei cafea decofeinizatăwinking

Toate cele bune!

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Incearca cu nes.

| floresdemayo a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Tu ești corupător, ți-am zis eu! laughing Nessul e tot cafea, pe deasupra, creează dependenţă, mult mai mare!

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru floresdemayo):

Mă urmăreşti?laughing)) Lasă-mi coruperea în pacelaughing) Atunci să beie lapte că. asta e.

| floresdemayo a răspuns (pentru AntoniSoulesOne):

Urmăresc întrebările, dar tu ești omniprezent.

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru floresdemayo):

Felicitări Xdd

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu tot cu ceai verde am incercat, insa dupa doua zile eram ca un zombi.Nu a mers si am renuntat.

| florinflorescu a răspuns:

Buna, eu am incercat si am reusit din prima. Ca sa te lasi de orice viciu, sau mai bine zis obicei, ai nevoie de vointa. Vointa noastra ne determina sa transformam gandurile si dorintele in fapte.
Eu eram fumator si bautor de cafea. Daca dimineata nu erau 2 tigari si o cafea, parca degeaba mai traiam in acea zi. Am vrut sa ma las de tigari, cafeau fara tigari nu era ok. Atunci m-am hotarat sa renunt la amandoua. Mi-a explicat cineva ca cea mai usoara metoda de a renunta la un obicei este il inlocuiesti cu altul care nu e daunator, pe o durata scurta de timp. Asa ca am inlocuit tigarile cu bombonele, cand doream sa fumez duceam bombonele la gura cum faceam si cu tigara, bagam bombonele pana scapam de acea nevoie de fumat. Cafeaua am inlocuito cu fructe dulci dimineata ca sa am energie. Dupa o saptamana nu am scapat de baut cafea, dupa doua saptamani am scapat si de fumat. Daca vrei totul e posibil.
"Orice problema are cel putin o solutie."

| DragonLore a răspuns:

Lasa-te pur si simplu! Nu mai cumpara cafea dupa ce o termini pe toata