| Tutuianu_Razvan_1999 a întrebat:

A incercat cineva odatan perspirant? Ati mai avut probleme dupa utilizarea lui? Puteti sa dati mai multe detalii despre ce problema ati avut si daca v-a ajutat?
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| florinflorescu a răspuns:

Salut, sunt Florin si nu am folosit aces perspirant, nici nu folosesc. Vreau sa iti impartasesc experienta mea, care poate te va ajuta si pe tine.
Inca din facultate (Biologie) am invatat ca transpiratia nu miroase, este mai mult apa, si putine saruri. Corpul nostru scoate toxinele, microbi si resturi de care nu are nevoie prin transpiratie. Daca noi blocam acest proces, unde raman toate? Iti spun eu unde, la noi in corp. Si stii ce se intmpla cu ele? Se aduna si provoaca promleme de sanatate pana la cancer. Posibil sa nu ma crezi si e bine sa nu crezi pe toti oamenii, dar e bine sa te informezi singur, asa ca ia un antiperspirant intra pe google si cauta fiecare ingredient si vezi ce face si cat de daunator este.
O alta intrebare va fi dar de ce miroase de la mine cand transpir? Nu miroase transpiratia, ci bacteriile si pielea moarta care stau in transpiratie. Ca sa scapi de aceste bacterii mirositoare si de pielea moarte, tot ce trebuie sa faci este sa te speli.
Eu pentru trnspiratie ma spal dimineata cu apa. O data pe saptama ma spal cu apa calduta in care pun niste otet. La cateva zile ma spal cu apa cu sare gema fara iod. Creda-ma ca transpir cat de cat, dar nu miroase, fata de altii care dupa o zi de munca tot mai miroase un pic. Aceste bai se pot folosi si pentru picioare, in cazul in care picioare miros.
Poti incerca si tu, mult succes.

| Tutuianu_Razvan_1999 explică (pentru florinflorescu):

N-am problema cu mirosul, problema e ca transpir asa mult la subrat incat mi se uda complet pana si zona corpului si simt stropii de transpiratie cazand. anyway, am luat odatan si nu mai am aceasta problema(de fapt tot transpir putin de tot, insa nu asa de mult incat sa se observe tare de la 10 metri+ )

| florinflorescu a răspuns (pentru Tutuianu_Razvan_1999):

Acel perspirant bloceaza pielea sa respire si o imbiba cu chimicale, lucru foarte rau. Daca transpiri asa de mult poarta ceva un pic mai largut si tamponeaza cu servetele. Presupun ca porti doar bumbac, pentru polyesterul face mai rau. Cauta remedii naturale care sa te ajute, nu sa iti rezolve o problema dar sa genereze mai multe. Chiar am sa ma mai interesez pentru tine, sper sa vin cu un raspuns mai bun.

| Tutuianu_Razvan_1999 explică (pentru florinflorescu):

Dupa ce am citit multe reviews la multe produse, am vazut ca exista oameni cu aceeasi problema ca a mea, si au boala " hiperhidroza". degeaba port tricouri largi, degeaba cumar produse naturale(am aruncat multi bani pe ele si practic nu faceau nimic). cum spunea un om pe un site despre hiperhidroza - nu stii cum e senzatia daca n-ai problema asta

| florinflorescu a răspuns (pentru Tutuianu_Razvan_1999):

Foarte adevarat, doar imi imaginez prin ce treci, si incerc sa te ajut cu adevarat, gandindu-ma la sanatatea ta pe termen lung. Chiar vazusem un caz care a scapat de aceasta problema, printr-un program de detoxifiere.