| anonim_4396 a întrebat:

acnee nodulara.
asta ar fi problema care o am. cel putin asa mi-a spus un medic dermatolog acum 2-3 ani cand am fost la o consultatie.
ca sa fiu mai explicit, imi apar in piele furuncuri de diferite marimi.
ba pe fata, ba la ceafa (in cap mai putin), ba pe spate, ba pe piept.
unele se vad, altele doar se simt la atingere.
aveti idee ce tratament sa folosesc sau ce sa fac? la medic nu prea am timp sa ajung si poate stiti voi vreo solutie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vio2006 a răspuns:

Buna! Nu stiu sa-ti spun cum sa te tratezi...asta e o chestie serioasa, nu te juca, mergi neaparat la medic... vreau doar sa-ti dau exemplul unei prietene, medic stomatolog, care a facut multe "urcioare" la ochi... s-a tratat de cateva ori singura cu diverse antibiotice, dupa care, disperata si-a facut o antibiograma...proba recoltata era sensibila la... tetraciclina... a luat si i-a trecut imediat si nici nu a mai recidivat...Deci...trebuie sa faca fiecare ce stie mai bine...Mergi urgent la medic...

3 răspunsuri:
| rael a răspuns:

Tratamentul acneii este complex si de aceea doar medicul te poate ajuta cu unul adecvat tie.Incearca sa-ti faci timp si consulta un dermatolog.
Un tratament "dupa ureche" duce de cele mai multe ori la
agravarea problemelor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceeasi problema o am si eu-ROACCUTANE-tablete, dar indicat sa se prescrie de medic dermatolog, este un tratament de durata 3-4 luni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Institutul Cantacuzino creeaza auto-vaccin pentru acnee, eficace 100 %, nu raman cicatrice. Pret 20 roni.