| andy14 a întrebat:

Acum 2 saptamani fratele meu sa taiat la picior cu toporu in zona tibiei pana acum 2 zile nu avea nimic cand deodata a inceput sa se unfle piciorul.Ce i-as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Poti sa il duci la doctor repede, moartea de cangrena e printre cele mai chinuitoare.

| Tinna666 a răspuns:

Iulian1302 zice bine ce zice happy chiar nu are rost sa iti zic si eu acelasi lucruhappy acasa chiar nu ai ce sa-i faci

| iulian1302 a răspuns:

Buna! In cazul contactului unei rani deschise cu obiecte ruginoase trebuie efectuat de urgenta un vaccin Antitetanos. In cazul in care nu este administrat acest vaccin se poate ajunge la suprainfectarea zonei lezate care poate duce pana la septicemie(daca nu este tratata corespunzator). Apropo cat de mare este taietura? I-sa dezinfectat rana cand s-a taiat? Recomandarea mea este sa mearga la un consult medical deoarece ii trebuie administrat asa cum am spus mai sus respectivul vaccin, iar daca se constata ca rana s-a suprainfectat trebuie administrate si antibiotice.

| andy14 explică (pentru iulian1302):

A facut antitetanus acum cateva luni, obiect nu era ruginit, i-am pus apa oxigenata si o solutie cu alcol de 95grade cu propolis.

| piratuu a răspuns:

Du-l neaparat la spital.

| ThePuffy a răspuns:

Du-l la doctor straight face.lol