| FilipJicha a întrebat:

Acum 3 saptamani m-am trezit destul de rau, cu dureri in gat si am simtit o umflatura in zona cefei, in spatele urechii, sesizabila doar la atingere, cam de 1-2 cm. A treia zi, mi-a trecut si gatul, dar si umflatura s-a retras semnificativ. Ieri am avut din nou o jena in gat si am observat aceeasi umflatura, in aceeasi zona. Din ce am inteles, e un ganglion umflat. Ar trebui sa ma ingrijorez? Nu am mai avut asemenea probleme pana acum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este normal cand ai infectii faringiene sa ai ganglionii mariti de volum si durerosi. Totusi, dat fiind ca de-abia ti-a trecut o inflamatie, este ciudat ca iar a aparut, se pune intrebarea de ce ai imunitatea atata de scazuta. Pot fi raspunsuri mult, de la o alimentatie incorecta la lipsa expunerii suficiente la soare.
Nu e ceva grav sau urgent, dar e bine sa te vada medicul de familie saptamana viitoare.

| AdelinaC a răspuns:

Posibil ai avut o faringoamigdalita si este normalca ganglionii sa se inflameze.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca e un ganglion nu ar trebui sa te ingrijorezi, dar ia ceva pentru gat daca te mai doare si sa mergi la medic daca persista.

| Alexandru250201 a răspuns:

Ar trebuii sa mergi la medic, el stie ce sa-ti faca

| pandaa592 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa te duci la medic, pentru ca doar asa vei primi ajutorul de care ai nevoie

| 777777777777777777777777777666 a răspuns:

Citeste si vei itelege :
Adesea, o persoana care identifica un ganglion palpabil si sensibil la atingere se panicheaza si se gandeste la ce este mai rau.

Ei bine, lucrurile nu sunt chiar asa de grave, intrucat ganglionul nu este decat simptomul unei afectiuni benigne, cum ar fi o infectie banala, o mononucleoza sau o rubeola.

Se poate întâmpla, la un moment dat, să descoperi că ai ganglionii gâtului măriţi. Dacă te confrunţi cu această situaţie o perioada scurtă de timp nu există motiv de îngrijorare, susţin specialiştii.

Însă dacă inflamaţia persistă sau dacă observi că sunt umflate şi alte zone ale corpului trebuie să mergi de urgenţă la medic. Nu te gândi la ce este mai rău – nu toţi ganglionii ascund o boală canceroasă. De preferat ar fi un ganglion mobil şi dureros (e un indiciu de infecţie) decât un ganglion inflamat, nedureros şi imobil.

Ganglionii, reactia organismului la infectii

| 777777777777777777777777777666 a răspuns:

Adesea, o persoana care identifica un ganglion palpabil si sensibil la atingere se panicheaza si se gandeste la ce este mai rau.

Ei bine, lucrurile nu sunt chiar asa de grave, intrucat ganglionul nu este decat simptomul unei afectiuni benigne, cum ar fi o infectie banala, o mononucleoza sau o rubeola.

Se poate întâmpla, la un moment dat, să descoperi că ai ganglionii gâtului măriţi. Dacă te confrunţi cu această situaţie o perioada scurtă de timp nu există motiv de îngrijorare, susţin specialiştii.

Însă dacă inflamaţia persistă sau dacă observi că sunt umflate şi alte zone ale corpului trebuie să mergi de urgenţă la medic. Nu te gândi la ce este mai rău – nu toţi ganglionii ascund o boală canceroasă. De preferat ar fi un ganglion mobil şi dureros (e un indiciu de infecţie) decât un ganglion inflamat, nedureros şi imobil.

Ganglionii, reactia organismului la infectii