| syjey a întrebat:

Acum 3 zile mi-am scos un dinte si dupa cateva ore am baut lapte caldut si cred ca am o infectie ...ma doare cand apas. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună dimineața.
Ce poți să faci, decât să mergi la un medic stomatolog și să-i explici situația? Numai el te poate lămuri.
Sănătate!

| Justmed a răspuns:

Sergiu.cred ca esti mare si nu iti creste altu cum zice Cezar laughing...va trebui sa mergi la stomatologie deoarece, daca, este intr-adevar o infectie va trebuie sa urmezi un tratament!

| PinkPanther a răspuns:

Mergi inapoi la dentist sa iti dea antibiotic daca sigur e infectie, dar s-ar putea sa nu fie nimic, dureaza putin pana se vindeca

| Cezar a răspuns:

Păi e şi logic. Deoarece ţi sa scos recent şi că îţi creşte altu. 3 zile cam aşa o să te doară după ce se vede colţu la dinte nu o să te mai doară aşa tare!

| Oliveoo a răspuns:

Sa nu mai bei lapte cald dupa ce iti scoti un dintehappy

| kurinkita a răspuns:

Cand iti scoti un dinte, nu ai voie sa consumi produse lactate cel putin 48 de ore. La fel si cu fumatul sau alcoolul. Toate ajuta pentru crearea unui mediu perfect pentru o cultura de bacterii in locul unde ti-a fost dintele. Deasemenea nici nu e recomandat sa mananaci ceva pana cand nu ti se opreste sangerarea (cel putin 12 ore, uneori chiar si peste 24 de ore). Toate pot provoca efecte negative, inclusiv o infectie.

| syjey explică:

Nu-mi iese altul am anadontie partiala(6 dinti) si mai am unul de scos dupa care urmeaza aparatul si implanturi...si doar la unul am probleme, cu sensul ca ma doare in rest celelate golui sunt ok...si mai am unul de scos