| anonim_4396 a întrebat:

Acum o ora cam asa am mancat mancare de la mcdonalds si am obeservat ca am inceput sa am mancarimi pe obraz, urechi, gat maini si picioare.
Sa fie o alregie alimentara?
Va rog un raspuns urgent

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Cred ca de la mancare.nu stiu de ce mancati la mc.tot de acolo este semipreparat, congelat, incalzit la o anumita temperatura.produsele,daca comanda este refuzata se arunca dupa 10 minute daca nu au fost vandute.

| Annnonimm a răspuns (pentru express11):

Cum am mai spus nu am mai mancat de acolo timp de un an.Azi am avut pofta dar mine nu mancam.

| wolder a răspuns:

Daca ametesti
iti vine sa vomiti sau vomiti trebuie sa mergi la medic pentru ca ti-a facut rau fastfoodul

| blaablaablaaa a răspuns:

Da, probabil de la asta. Dar te dai cu vreo crema? Sau ai luat niste pastile in ultimul timp?

| Annnonimm a răspuns (pentru blaablaablaaa):

Ieri am luat numai pastila de calciu si magneziu (azi nu) si nu ma dau cu nici o crema.Ce trebuie sa fac? Sa ma duc la spital?

| OaiaNinjalău a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergiile-alimentare_830
Tratamentul initial al unei alergii alimentare consta in identificarea alimentului care produce alergia si deprinderea unui mod de abordare, atat a reactiilor alergice usoare, cat si a celor severe.
Cel mai eficient tratament al alergiilor alimentare este evitarea consumului alimentului respectiv, sub orice forma ar fi el. Pacientul ar trebui sa-si anunte familia, prietenii si colegii de serviciu ca are o alergie alimentara si sa-i roage sa-l ajute sa evite alimentul respectiv. Ambalajele tuturor alimentelor trebuie citite si celelalte denumiri ale alergenelor alimentare trebuiesc invatate. De exemplu, laptele poate fi intalnit si sub denumirea de "cazeinat", ouale ca "albumina", graul ca "gluten" si arahidele ca proteine vegetale hidrolizate.
In cazul in care sugarul are alergie la lapte sau soia, doctorul poate sugera shimbarea formulei lactate sau alaptarea ca unica metoda de hranire. Formule special preparate sunt disponibile pentru sugari alergici la lapte si soia.
In cazul in care parintele sau copilul sau are alergii usoare, antihistaminicele eliberate fara prescriptie medicala pot tine simptomele sub control. Se poate apela la medicamente antihistaminice eliberate pe baza prescriptiei medicale, in conditiile in care cele eliberate fara prescriptie nu sunt eficiente sau daca produc efecte secundare neplacute, cum ar fi somnolenta.
Daca reactia alergica este severa, tratamentul initial poate fi administrat la camera de garda sau de catre personal medical de urgenta. Pacientului i se va administra o injectie cu epinefrina pentru a impiedica eliberarea suplimentara de histamina si pentru a relaxa muschii respiratori. Dupa aceea pacientului i se va recomanda o trusa de prim ajutor in cazul alergiilor severe, care contine o seringa si cantitatea de epinefrina necesara efectuarii unei injectii si tablete de antihistaminice. Medicul sau farmacistul va invata pacientul cum sa-si faca singur o injectie. Pacientul va trebui sa poarte intotdeauna trusa de prim ajutor cu el. Bratara de evidenta a bolii sau orice alta bijuterie care listeaza alergiile alimentare ar trebui purtata. Astfel de dispozitive de alerta medicala pot fi comandate la majoritatea farmaciilor sau pe internet.
Truse de prim ajutor ce contin doze adecvate pentru copii sunt disponibile. Copiii care au risc crescut de a face reactii alergice severe ar trebui sa aiba truse atat la scoala sau la gradinita, cat si acasa. Parintele trebuie sa se asigure ca directorul scolii, profesorii si prietenii copilului sunt informati in legatura cu alergia pe care acesta o are.
Sper sa te ajute! :)

| MozZatY a răspuns:

Daca ai greturi sau stari de voma mergi pana la urgente sa nu faci toxonfectie alimentara. Daca ai doar simptomele de m sus probabik ai doar o reactie alergica

| Annnonimm a răspuns (pentru MozZatY):

Mersi mult de raspuns
Este foarte ciudat nu am facut niciodata o reactie alergica de la mancatul de la mcdonalds, bine nu am mai mancat acolo de un an pana azi.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru Annnonimm):

Ai mancat ceva cu maionez in el? asa pateam si eu cand eram mai mic si mancam ceva cu maioneza de la mc

| Annnonimm a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Da aveam maioneza

| Vasilescu_Andrei_1992 a răspuns:

E posibil daca nu ai mai mancat de 1 an acolo sa fi dezvoltat o alergie la un anumit aliment sau o fi fost stricat acel aliment si cei care l-au preparat nu stiau in ce stare era.

| Albina_Adelfina_1983 a răspuns:

Tu nai citit?! Carnea e de om amestecata cu carnea de cal fac hambrugerul si tot ce contine carne de genu cesburger hamburger etc! Stiu nici mie nu-mi vine sa cred