| alyna_9566 a întrebat:

Ajuta Aspirina la circulatia sangelui? Si este vreo diferenta intre Aspenter si Aspirina? Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, aspirina in doza mica subtiaza sangele si impiedica formarea de trombi (cheaguri) in vasele de sange.
Aspenterul contine aspirina in doza recomandata pentru uz cardiologic. Daca iei o aspirina obisnuita in loc de aspenter, doza e prea mare, ai tot felul de reactii adverse si nici efectul antiagregant plachetar nu e la fel de bun.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Aspirina este un antiagregant plachetar. Adica impiedica plachetele sangvine(elemente din sage implicate in coagulare) sa se uneasca ca sa formeze trombi(cheaguri).
Nu stiu ce vrei tu sa spui prin a ajuta la circulatia sangelui. Ea nu imbunatateste circulatia periferica, nu ajuta sangele sa curga mai repede, nu subtiaza sangele (responsabil de vascozitatea sangelui este hematocritul, pe asupra caruia, aspirina nu are efect). Singurul ajutor pe care il da circulatiei este ca impiedica formarea de trombi (cheaguri) in interiosul vaselor, impiedicand blocarea vaselor mici cu trombi(cheaguri). Si de aici si actiunea preventiva pentru infarct miocardic si atac vascular cerebral.
Aspirina e conceputa pentru alte probleme(ca antiinflamator) asa ca e dozata in capsule necesare intr-o inflamatie. Comprimatele de aspirina are 500mg de aspirina. Aspenterul este conceput pentru folosirea ca antiagregant palchetar, asa ca doza dintr-un comprimant e de doar 75mg de aspirina. Aspenterul e facut pentru a nu mai pune pacientul sa rupa un comprimat(o pastila) de aspirina in 6-8 bucati si sa ia una pe zi si nici sa pui pacientul sa ia mai mult decat trebuie (aspirina poate sa dea ulcer gastric). Alte diferente intre aspenter si aspirina nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sriu ca mama lua aspirina pentru subtiarea singelui dar, o durea burta cind a mers la medic si i-a spus ca acuza dureri, medicul i-a schimbat cu aspenter.Parerea mea e sa mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aspirina este un medicament oarecum periculos.Luata in exces duce la performarea stomacului.Eu iti sugerez sa iei aspenter care are acelasi efect dar nu e periculos. Oricum nu cred ca iti trebuie la varsta aceasa poate doar daca esti o persoana sedentara.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca aceste medicamente contin aceeasi substanta activa: acid acetilsalicilic, da...sunt una si aceeasi chestie. Cat despre partea cu circulatia...ma abtin