| Prototype21 a întrebat:

Ajutati-ma va rog frumos ma doare rau de tot gitul cind inghit saliva ma doare dar si gitul pintre parti ma doare ajutor ce sa fac de aproape 3 zile ma doare va rog beu septolet fac gargara in fiecare zi dar nu-mi trece ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Teomari a răspuns:

In primul rand draga Gabi nu mai lua tot felul de pastile pentru. gat pentru. ca o sa-ti iritezi gatu(si mie mi s-a intamplat, nici nu puteam manca).Du-te la medicul de familie, eu spre exemplu m-am dus si mi-a dat niste pastilute mici albe apreoape fara gust.Nu mai stiu cum se numesc.(Incepe cu h)Funda?happy big grin

6 răspunsuri:
| summertime a răspuns:

Ia niste antibiotic, bea ceai si lapte cald, dar mai bine du-te la doctor. Chiar daca e doar o simpla durere, el va sti mai bine ce sa-ti dea ca sa treaca.

| dannyel86 a răspuns:

Salut. Am avut si eu problema ta, in sensul ca aveam mari dureri de gat si nu au trecut nici macar cu antibiotice. Si atunci, singura solutie au fost injectiile cu penicilina g. Sper sa nu ajungi in situatia mea. Cand te doare gatul, nu sta cu durerea 3 zile.

| annabountii99 a răspuns:

Pai ia decasept (bomboane din alea albastre) si apoi nu manca 30 de min si seara spreiaza-ti gatul laughing cu tantum verde, inainte sa mergi la somn. daca nu functioneaza nici asa dupa maxim 2 zile du-te la doctor. poate ai o infectie urata in gat.
bafta. FUNDITA?

| annabountii99 a răspuns:

P.s. si mie mi s-a intamplat in vacanta de vara de aproape nu mai puteam vorbi dar am respectat ce ti-am scris si tie si mi-a trecut big grin

| Vlelupu a răspuns:

Aveti febra?
V-as recomanda sa va adresati medicului de familie. E posibil sa vi se indice cateva analize, gen exudat faringian. Pentru aceste analize medicale trebuie sa va prezentati la laboratorul de analize in cursul diminetii, pana sa luati micul dejun sau orice alta gustare. Astfel se va putea determina cauza acelei infectii (daca este de natura biotica: bacterie, fungi sau virala). Nu va apucati sa va administrati antibiotice aiurea. Daca infectia este produsa de un virus, atunci antibioticele nu au niciun efect. In urma rezultatului antibiogramei se va vedea si la ce antibiotice este sensibila acea bacterie sau ciuperca.

| Muzic_Razva_1997 a răspuns:

Pune pe niste zahar putin albastru de metil si inghitel sau bea foarte multe ceaiuri sunt folositoare!