| Dxi a întrebat:

Ajutoor! de 2 ani am o problema serioasa cu foliculita pe picioare si din ce in ce mai grava.m-am epilat cu lama,aparat electric,ceara traditionala,benzi, ceara rece, parul 80% imi creste sub piele, e foarte gros si negru si daca il las mai mult timp asa, nu iese de sub piele ci se formeaza ridicaturi in piele si se simte ca pielea unui dinozaur uneori straight face nu am mai purtat pantaloni scurti de 2 ani decat daca e necesar, am apelat la orice "instrument" si pur si simplu uneori imi raschetez pielea pana ma irit rau, nu stiu ce sa mai fac, ma termina. va rog din suflet sa ma ajutati cu sfaturi personale NU vreau link-uri pentru ca am cautat si nu m-a ajutat nimic. multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate nu ai ce face, asa am patit si eu dupa ani de zile de epilat si cu aparatul si cu lama..am folosit fel si fel de unguente cu antibiotic si nici un rezultat. Pe timp de vara daca ma bronzez nu se mai observa nimic. Incearca sa eviti sa te mai epilezi cu aparatul care smulge, deoarece firele devin foarte subtiri si cresc sub piele unde se formeaza puncte negre sau cosuri. Apare si din cauza pantalonilor in care pielea transpira. Epilarea definitiva este cea mai eficienta insa costa foarte mult. Eu mi am cumparat un kit cu ceara acum, sper sa scap de acele fire sub piele