| anonim_4396 a întrebat:

AJUTOR am 26 de ani si sotu meu 31 si ne chinuim de 8 ani sa facem un bebe.
Am facut multe analize si ecografe mi s-a zis ca am uter subtire si nu am mucoasa am luat 3 luni clomifen, dufaston dar nimic si sotul a facut analize si are astenospermie - 60% morti iar 40%se misca greu, unii nu sunt dezvoltati si ca numar sunt suficienti.
Ni s-a spus sa ia tratament vitamax, understor prescris de doctor ginecolog.
Sunt sanse de a face bebe? Sau ce tratamente sigure sa mai luam?
Am luat si 3 luni branca ursului, dar degeaba... astept parerea celor care citesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| poliana a răspuns:

Eu timp de 2 ani am tot facut tratamente si analize si totulera bine si u si sotul numa nu ramaneam gravida. pana intr-o zi cand am tot intrebat si am gasit nr. de tel. de la cluj si am sunat, m-am programat la dr.conf Ona Dan.de la ginecologie 2 cluj si mi-a spus ca trebuie sa intervina laparoscopic. zis si facut. in urmatoarea lun in ziua 14 am fost internata si mi s-a facut laparoscopie si mi s-a spus ca am avut o trompa uterina intortocheata si zugrumata dar dupa interventie a aranjat-o si am avut un chist pe celalalt ovar pe care la perforat urmand sa se dizolve. deci aveam doar 50%sanse. dupa ce am ajuns acasa (4 zile de la interventie )numai din joaca am ramas insarcinata pentru ca am avut cealalta trompa proaspat desfundata. dupa 3 luni mi s-a spart si chistul si am nascut o fetita sanatoasa care acum are 4 ani si mai am una de 2 ani.eu iti spun daca nu ai facut-o sa mergi la cluj la gine 2 si sa vazi ce se mai poate face. succes

3 răspunsuri:
| valentin_6918 a răspuns:

Buna!
Sfatul meu este sa muti focusul din planul fizic/medical in cel afectiv/spiritual. Copiii sunt un lucru prea important ca sa apara din senin (desi noi credem asta) La urma urmei si noi suntem niste copii, mai mari. Daca ne gandim la noi, ne parem intamplatori sau accidentali, sau programati asa cum au vrut parintii nostri, ca un soft?
Sincer, copilul trebuie vazut ca pe o extensie a relatiei dintre 2 oameni, relatie ce poate fi bazata sau nu pe iubire. Cert este ca bebelusii apar intr-o relatie pentru a aseza ceva, pentru a inchide un cerc, pentru a dezvolta relatia. Sensul vietii fiecarui individ este strans legat de cei din constelatia familiala in care apar. Cred ca daca ai incerca sa vezi ce nu merge intre tine si sotul tau, care sunt problemele relatiei voastre, ce anume din subconstientul vostru blocheaza dezvoltarea acestei relatii, vei observa ca este despre voi, nu despre un bebelus. Ar trebui sa inveti sa mergi catre desavarsirea ta si a celui de langa tine, la a pretui ceea ce ai azi, acum, nu a scoate povestea in afara voastra. Copii vin cand se face verde la semaforul metafizic. Doar atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti spun istoria mea. Am avut o viata de adolescent cam neglijenta in sensul ca, lipsindu-mi educatia sexuala, am ajuns la tragicul numar de 6 avorturi pe care numai D-zeu stie cat le regret cu toate ca e deja e prea tarziu.Eram 2 copii nemintosi si fara posibilitati materiale. Sa revin, dupa ultimul avort, din 2001, nu am mai ramas deloc insarcinata. In urma cu 4 ani m-am casatorit cu alt baiat si incepusem sa ne gandim la un bebe. Dar nu as fi indraznit pentru nimic in lume sa-i dezvaluiesc cat am fost de criminala in trecut. Doctorul a zis ca de infertilitate poate fi vorba dupa 1-2 ani de sex neprotejat. La mine trecuse mult mai mult. Deci, imi luasem gandul. Pe undeva, simteam ca merit asta si nu ma mai plangeam, acceptam sa imi duc crucea. Pana cand, din cu totul alte motive, am ajuns pe la Sovata si pe langa faptul ca s-a rezolvat problema durerilor menstruale de o viata, la 3 luni am aflat cu stupoare ca-s din nou gravida. Nu va pot spune cata bucurie simt din acea zi, vorbesc cu fetita mea in fiecare clipa si incerc sa-i spun cat de mult am asteptat-o. Ii multumesc cerului pentru darul acesta nepretuit si-i rog pe cei carora nu le-am da sansa de a se naste sa ma ierte... Vad totul diferit, si cele mai urate lucruri mi se par frumoase. E o adevarata terapie! Asa ca iti doresc din tot sufletul sa mergi la Sovata si sa urmezi cu strictete tratamentul. Si sa nu disperi, sa fii optimista si calma pentru ca sunt sigura ca se va rezolva si problema ta. Sa auzim numai de bine!

| mercedes a răspuns:

Nu te mai stresa si nu mai face atitea tratamente ca iti distrugi corpul, eu am facut 2 fertilizari in vitro si nu am ramas insarcinata si pe deasupra am pus citeva kg. pe mine si e si riscul sa fac si cancer la ovare dupe atitea tratamente, si eu am luat si brinca ursului si multe alte medicamente pina sa ajung la fertilizare in vitro dar m-am obisnuit cu ideia si nu mai vreau tratamente, o sa ma duc doar la bai termale la Sovata si in alte statiuni. Icearca si tu la Sovata sa vezi ce sanse ai dupa tratamentele de acolo.Am o prietena care era casatorita de 10 ani si nu putea avea copii si a mers la Sovata intr-un concediu de o saptamana si abia dupa 4 ani ce a fost la Sovata a ramas insarcinata ca prin minune a ramas, ea crezind ca nu o sa mai faca niciodata copii.