| anonim_4396 a întrebat:

AJUTOR! Vergeturi! Sunt la varsta adolescentei si am destul de multe vergeturi. Totul a inceput acum vreun an cand am observat ca aveam niste vene sparte movii, rosiatice in talie si pe fese cateva. Fiind mai mica nici nu stiam ca sunt vergeturi si am crezut ca pur si simplu sunt din cauza ca am purtat lenjerie prea stramta poate sau orice altceva oricum credeam ca vor disparea curand. Dar nu fost asa sad. Pentru mult timp am si uitat de ele crezand ca au disparut dar de curand acum 2 luni aprox le-am observat din nou si am intrebat o prietena ce erau. Mi-a spus ca sunt vergeturi. Eram usurata pentru ca in final aflasem ce erau si poate gaseam un leac. Vergeturile rosiatice s-au transformat in vergeturi albe, sidefii care se simt la atingere si mi-au aparut si in genunchi tot albe, dar nu se simt cred. Am incercat de pe net o crema naturista nu prea scumpa care cica a avut rezultate miraculoase la o persoana facandu-le sa dispara pe cele albe, dar mie parca mi-au aparut mai multe rozalii. Ca niste taieturi si in zona genunchiului si in talie. Sunt terorizata de gandul ca o sa ajung plina de vergeturi. Ma simt prost numai gandindu-ma sa ies in costum de baie la piscina.

Va rog sa imi spuneti niste leacuri pe care le-ati incercat si au avut efect, pot fi naturiste, creme, uleiuri nu-mi pasa numai sa le fi incercat voi si sa fi mers in scurt timp nu cateva luni, ma intereseaza in special leacuri care sa fi mers la vergeturile albe deoarece daca ma bronzez astea ies in evidenta si celelalte rozalii dispar sau macar nu se mai vad pentru un timp. Va rog si ca crema, uleiul sau orice altceva sa nu fie prea scump nu-mi vine sa dau mai mult de 20 lei nu prea sunt in bani sad. Multumesc mult sper sa gasesc ajutor aici va dau si fundita sau ce vreti voi numai sa mearga. O zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Draga GinutaB, imi pare rau s-o fac, dar trebuie sa te anunt, ca nu exista tratamente pentru vergeturile albe (si eu am tot cautat de ani de zile). sigh Insa daca folosesti untul de shea sau o crema speciala, ai putea sa scapi in timp de cele mov si sa atenuezi un pic pe cele albe (fiind pielea mai hidratata, nu vor mai fi atat de vizibile).

Si eu imi tot bat capul in fiecare vara, ce sa fac, ca sa nu ma mai jenez, in timp ce fac plaja, cand trebuie sa ma dezbrac in public. sad Probabil, ar trebui sa invatam sa ne acceptam, sa ne placem cu tot cu vergeturi, sa nu ne mai pese de ce s-ar putea sa creada unii sau altii, pana la urma in jur de 80% dintre femei se confrunta cu aceasta problema si nu e ceva iesit din comun.winking day dreaming

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

GinutaB, ma bucur, ca am reusit sa-ti alint un pic sufletelul si sa te ajut, ca sa nu mai fii atat de stresata din cauza vergeturilor. big hug Banuiesc, ca acesta a fost motivul principal, pentru care ai ales raspunsul meu ca fiind castigator.winking Iti multumesc pentru apreciere! peace signwinking Sa ai grija de tine, bafta! day dreaming

| darnme a răspuns:

Multumesc mult pentru urari! Am sa mai incerc diverse lucruri insa ma simt ok in pielea meahappy

| roxana19 a răspuns:

Pentru vergeturile care sunt inca rozalii se gasete o crema la farmacie, pentru vergeturi bineinteles, de la farmasi parca, si de destul de eficienta, dar din cate stiu eu cele albe nu se mai duc.Si eu am cateva pe fese dar nu se vad foarte tare, doar daca intind pielea.Incearca sa consulti un doctor. Succes!:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vergeturile pot aparea pe corp oriunde pielea a fost intinsa, pot aparea ca rezultat al cresterii in greutate de obicei in locuri unde corpul depoziteaza grasimea, abdomen, sani, brate, pulpe si fese. Pot apare si in urma sarcinii, pe portiunile unde pielea a fost intinsa de cresterea burticii. Oricit de greu ni se pare sa admitem, vergeturile nu dispar niciodata cu desavarsire, secretul este gasirea modalitatilor de a le face mai putin vizibile.

Vergeturile pot aparea pe corp oriunde pielea a fost intinsa, pot aparea ca rezultat al cresterii in greutate de obicei in locuri unde corpul depoziteaza grasimea, abdomen, sani, brate, pulpe si fese. Ele nu reprezinta un risc pentru sanatate.

Prevenirea vergeturilor

Vergeturile nu dispar niciodata cu desavarsire, secretul este gasirea modalitatilor de a le face mai putin vizibile. Cu cat sunt tratate mai repede cu atat aparitia lor este diminuata. Cand devin moi si nu mai sunt asa pronuntate, devin mai putin vizibile si mai dificil de tratat.

Multora dintre femei le apar vergeturile in timpul sarcinii, ca rezultat al intinderii indelungate a pielii datorata cresterii copilului si apar de obicei prin luna 6-7. Este cunoscut faptul ca adolescentii in timpul cresterii si atletii care fac antrenamente dificile sunt predispusi la aparitia vergeturilor, de asemenea si o persoana care intr-o perioada scurta de timp are o crestere semnificativa in greutate.Se presupune ca structura pielii umane este genetic programata, desi suntem predispusi la aparitia vergeturilor putem totusi lua unele masuri preventive.

Cateva sugestii generale care ajuta:

masajul cu o manusa sau perie de masaj pentru imbunatatirea circulatiei sanguine la nivelul pielii,
aplicarea lotiunilor si cremelor pe zonele afectate mentin pielea supla si moale,
alimentele sanatoase pentru piele sunt cele bogate in vitaminele C si E, zinc si siliciu.

Creme cu vitamine

In faze incipiente, vergeturile pot fi tratate cu produse fara reteta de la farmacie. Cremele emoliente care contin vitamina E ajuta pielea sa se regenereze si sa ramana supla.

Si vitamina A este un bun emolient. Aceste creme sunt eficiente asupra stratului superior al pielii dar nu pot penetra in straturile inferioare acolo unde apar de fapt vergeturile, de asemenea nu pot schimba complet o conditie deja existenta de aceea este recomandata tratarea vergeturilor care sunt inca in formare.

Acizii hidroxi-alfa (AHA)

AHA sau cremele care contin acizi din fructe ajuta la combaterea vergeturilor pentru ca inmoaie stratul exterior al pielii facandu-l moale si suplu. Aceste produse ajuta la regenerarea pielii, exfoliind celulele moarte si astfel permitand inlocuirea cu celule noi, imbunatatind textura si culoarea pielii. Acest proces permite absorbtia mai usoara a cremelor emoliente si din nou pielea va deveni supla.

Proprietatile de retinere a apei din aceste produse care contin AHA maresc flexibilitatea pielii.
La inceput dupa exfoliere pielea poate fi putin uscata dar dupa cateva saptamani ea vad deveni fina si moale si vergeturile mai putin vizibile. Daca este intrerupta folosirea produselor se va incetini regenerarea pielii si va reveni la conditia dinainte.

Tratamente cu reteta

Retin-A (sau Tretinoin) elibereaza keratina care se afla in stratul exterior al pielii si ajuta la indepartarea celulelor moarte. Este derivat din vitamina A si este mult mai eficient decat vitamina naturala deoarece subtiaza stratul exterior al pielii, patrunde in straturile inferioare de unde pornesc vergeturile si mareste productia de colagen, da un impuls imbunatatirii texturii pielii diminuand aparitia vergeturilor. Doctorul prescrie doza care trebuie folosita dar este necesara atentia la dozaj, o doza prea puternica poate crea reactii adverse ca umflaturi, roseata si sensibilitate la expunerea la soare. Ingrosarea pielii este alt efect secundar care poate aparea datorita cresterii productiei de colagen

Tretinoin este un tratament foarte eficient cand este folosit in faze incipiente. Nu se prescrie in timpul sarcinii sau alaptarii. Nu se asociaza cu alte suplimente de vitamina A deoarece creste pericolul de reactii adverse.

Operatia cu laser

Operatia cu laser se foloseste in tratamentul vergeturilor pe care doar le diminueaza nu le indeparteaza cu totul. Laserul reactioneaza la culorile inchise de aceea este cel mai eficient cand vergeturile sunt in faza incipienta cand au culoarea maro sau rosu. Nu va avea efect eficient asupra vergeturilor care sunt aproape de culoarea pielii. Pentru rezultate vizibile sunt necesare o serie de interventii.

Endermologie

Endermologia este o tehnica dezvoltata in Franta care prin rulare si aspirare maseaza in profunzime zonele afectate, imbunatatind circulatia sanguina. Toxinele si surplusul de apa retinuta sunt eliberate in timp ce tesutul este intins. Exfolierea cu intinderea tesutului pielii impiedica aparitia vergeturilor. O sesiune dureaza 30 minute si sunt necesare cateva serii de tratamente.

sursa articolului: www.desprecopii.com

| rebbe a răspuns:

Tratamente:

Tamponand zona cu probleme cu ceai de coada calului.
Incearca sa ai o alimentatie cat mai sanatoasa cu multe vitamine si minerale, gel exfoliant cu microgranule de bambus - www.clinians.ro am auzit ca ajuta.
Am fost la un salon si am facut sedinte de ultrasunete cu o crema antivergeturi. Mi s-au diminuat mult. Intr-adevar nu mi s-au sters definitiv, dar acum este alta situatie.
Si eu am scapat de vergeturi prin acelasi tratament. 12 sedinte si nu este scump deloc

Sper ca te-am ajutat