| Ella21052003 a întrebat:

AJUTORR! Deci am o durere de cap groaznica! Ma mai doare capul din cand in cand, iau o pastila si trece! Dar de ieri seara pana acum, in ciuda pastilelor, ma doare capul f. tare! (adica dupa ce iau pastila se amelioreaza putin, pe urma iar ma doare). Am o banuiala ca stresul este de vina si oboseala caci este perioada simularilor si nu mai pot! Dar mi e frica sa nu fie ceva mai gravvvv!
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Stres, oboseala, si poate nici n-ai mai iesit mult din casa din cauza simularilor si e o lipsa de oxigenare + efortul intelectual sa inveti, probabil nu esti obisnuita sa inveti atatea ore consesuctiv.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, intr-adevar stresul si oboseala duc la dureri de cap, migrene, ameteli, stari de voma.
Deocamdata ai inceput cu durerile de cap, daca nu te odihnesti cum trebuie, vor apare si celelelate simptome.
Evita stimuletele nervoase: cafeaua, ciocolata si bauturile energizante, alcoolul, care pot urca tensiunea arteriala.
Pentru ca durerile de cap mai apar si de la tensiune foarte mare sau f mica.
Ia-ti o tensiune la medicul de familie sau poate are vreun vecin aparat de tensiune.

| untu a răspuns:

Sa apelezi la medicul tau de familie si sa te consulti si daca este nevoie fa-ti si niste analizele de sange, urina si scaune! Poti sa faci si chiar un RMN sau tomograf! Este mai bine sa fii preventiv!

| Snak1998 a răspuns:

Te inteleg perfect, vin simularile si e nasol, si eu sunt la fel.
E clar ca e de la oboseala, tragi prea tare de tine. Incearca sa te relaxezi, cat de mult poti, gandeste-te ca nimic nu e asa de important incat sa iti faci rau pentru asta. Fa-ti un masaj pe tample si unde te doare, si sa nu asculti muzica(cel putin nu la casti, agravezi rau).
Bun ar fi niste ulei de lavanda daca ai, nici nu sti cum te calmeaza.
Si nu abuza de pastile, nu e bine, pe cuvant.

| Medinini a răspuns:

Poate fi vorba despre o hipo sau hipertensiune, mai ales daca consumi frecvent cofeina.

| Claudiu_Iordachi_2000 a răspuns:

E de vina stresul si nedormitul dar nu trebuie sa ei pastile de capul tau du-te consultate si iti vor da remediul big grin