| arinutsaa a întrebat:

Am 12 ani, si am 43 kg, poate suna putin cam putinbig grin pentru varsta mea dar arat mult mai plinuta decat sunt in realitate, m-am hotarat sa slabesc. Dimineata mananc normal lapte cu cereale(nu de ciocolata). La pranz mananc mancare facuta de mama(ca de obicei). Dar seara, nu mananc daca trece de ora 19 si daca imi este foame mananc fructe. Fac exercitii:abdomene 50 dimineata si 50 seara+genoflexiuni 40 dimineata si seara. Iar acum fiindca e mai frumos afara vreau sa ies si afara sa fac exercitii. dar nu am cu cine alerga si nu stiu nici sa merg pe nicicleta, dar imi place foarte mult sa ma plinb cu rolele.Asa ca imi puteti spune daca rolele ajuta la slabit? Si daca ajuta cate calorii ard plimbanduma cu rolele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ihaterain a răspuns:

Rolele ajuta la slabit foarte mult(stiu din propria experienta!)
nu stiu exact cate calorii arzi, dar daca vrei sa slabesti plimba-te cel putin jumatate de ora pe zi prin parc, cu rolelewinking
sau mai incearca si asta:infasoara-ti abdomenul in folie de plastic(Din aceea pentru acoperirea alimentelor sau impachetarea sandwich-urilor)si alearga prin parc.Asa vei elimina substantele nocive din corp mai usorwinking

10 răspunsuri:
| LoryM22 a răspuns:

1 h de mers cu rolele scapi de 700 pana la 800 calorii, nu tine regim drastic ca iti afecteaza cresterea, e ok ca faci sport si ai grija s anul te ingrasi, tine-o tot asa.

| 334499 a răspuns:

In functie de ritm poti arde de la 200 calorii pana la 500 calorii pe ora
Incearca sa te plimbi mai mult de o ora pentru ca arderile sunt mult mai rapide apoiwinking

| dudu_4306 a răspuns:

Nu fa abdomene dimineata! Nu e bine pentru spate. Ti-as recomanda sa sari coarda! Cel mai bun exercitiu tongue

| johnny_1840 a răspuns:

Arinutsaa am mai scris pe aici pe undeca, fructele ingrasa de fapt e si logic pentru ca sunt dulci deci contin zaharuri, da nu e nici o problema daca mananci de exemplu 2 mere pe zi sau o portocala etc etc. E buna ideea cu alergatul si cu rolele habar n-am daca au vreun rezultat happy

| blablablaa a răspuns:

Rolere ajuta intr-un anumit fel la slabit.normal ca arzi caloriile. transpiri si... te si ajuta pentru o musculatura a coapselor si a gambei.plimba-te.winking macar 30 min. pe zi.

| zuzu_7632 a răspuns:

E greu sa slabesti cu rolele...si ma intreb daca tu mananci multa ciocolata? adica daca da trebuie sa faci o mie de abdomene ca sa scapi doar de o ciocolata pe care o mananci si se depune...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori ce miscare fizica ajuta la slabit Dar alergatul ieste baza Nu ieste bine sa alergi cu cineva Nu poti sa te mai concentrezi si vei sta de vorba La subiect Alearga daca vrei sa slabesti Succes

| adela100sweet a răspuns:

Daca vrei sa te dai cu rolele nici o problema sigur o sa slabesti dar trebuie sa te dai fara sa te opresti vreo 3chilometri

| andreea_1337 a răspuns:

Esti cam mica pentru a incepe o dieta, pentru ce vrei sa slabesti? sau vrei s te imbolnavesti de vreo boala de stomac.mai bine apucate de carte si lasa tu slabitu.P.S.nu ai o ortografie prea buna

| axney a răspuns:

Sa ai grija ca dupa ce faci orice tip de exercitii sa maninci doar fructe, calorice sau mai usor calorice nu conteaza. Este important sa nu maninci produse concentrate calorice ca uleiuri sau cascaval. in rest te vei simti foarte bine happy