| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani si am o problema:
Sanul din partea stanga se dezvolta dar celalalt nu
Ce sa fac?
Tot i-am spus mamei dar mi-a spus ca nu am nimic si ca eu ma dezvolt diferit.
Aaaaaaaaa si am uitat ceva. toate fetele din clasa au sani si sunt mai plinute ca mine, chiar si o fata care e e mai mica ca mine cu un an. ea este mai dezvoltata ca mine. eu am in greutate 30 de kg si inaltime aproximativ 1:40
E bine? Daca nu ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| marrr a răspuns:

Nu-ti face griji. Uneori sanii se dezvolta diferit, mai ales cel din stanga pentru ca acolo se afla inima. In cativa ani ti se vor dezvolta amandoi si vor fi la fel, nu te mai gandi la asta.
Sincer, si eu eram invidioasa pe cele care au forme si care sunt mai scunde. Eu fiind inalta nu prea am nici sani, nici fund laughing. Stiu doar ca mai bine sa fii asa si sa te dezvolti mai tarziu decat sa ai acum de toate si sa devii laptareasa mai tarziuhappy.[scuze celor cu sanii mari, dar trebuia s-o spun].
Ai o greutate potrivita pentru inaltimea ta, nu-ti mai bate capul cu astahappy. Fii fericita si traieste-ti viata. Good luck

| EUSIATIT a răspuns:

Mai ce mama ai? nu o intereseaza? i ai spus si te a ignorat. imi pare rau dar trebuie sa mergi la medic sa spuna el ce ai de facu t. daca mama nu vrea mergi cu o matusa bunica cineva matur care sa te sustina. MAMA? e mama ta naturala? nu mi vine sa cred

| Mar a răspuns:

Pai faza cu sanul majoritatea fetelor au asa.Deci nu-ti face griji.Pana si eu am asa si m-am speriat prima data. Ei bine ele sunt "mai plinute"si "au sani' pentru ca lor ne-a venit menstruatia. Dupa ce iti vine menstruatia abia incepi sa te dezvolti.Nu fii speriata.Menstruatia poate venii chiar imediat.Ganeste ca unele fete nu le-au venit menstruatia nici la 16 ani.Nu te ingrijora.

| danaalexa a răspuns:

Inaltimea si greutatea sunt potrivie dar esti putin cam mica si slaba pentru varsta ta, faza cu sanul e normala nu te dezvolti la fel tot timpul.lasa-le tu pe celelalte ele au ce le-a dat bunu Dumnezeu nu rebuie sa fi ca ele, ezista fete mai slabe mai mici mai nedezvlotate si altele mai plinute nu-i vorba, stai linistita inca esti mica dupa ce iti va veni ciclu si vei avea 14-15 ani va fi okwinking

| byoana a răspuns:

Uite cand eram pe cls 1-8 majoritatea fetelor erau mult mai dezvoltate ca mine, de exemplu prietena mea cea mai buna era cea mai dezvoltata fata din cls si cand am ajuns in clasa 8 si aveam sport si-a dat bluza jos sa isi i-a treningul evident avea sutien, dar sani erau asa de lasati incat parca avua 40 de ani nu 15.DEci faza e ca nu trebuie sa te dezvolti prea tare de mica pentru ca pe la 20 de ani o sa ai sani cum au altele pe la 40-50 de ani si crede-ma cu nu o sa arate asa de bine.Acuma pentru ca sani tai sunt in dezvoltare e ceva normal ca unu sa fie mai mic si celalalt mai mare la toate fetele e asa. Daca observi ca ceva chiar nu e inregula du-te la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistita.La marea majoritate a fetelor sanii se dezvolta diferit.
Nu-ti face probleme, e doar o variatie a normalului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-ti face griji si eu am aceeasi problema iar prietena mea e mai mica cu un an decat mine si ii are foarte mari