| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani 1.54 cm si aproape 70 kg. Nu stiu ce sa fac, vreau o cura foarte drastica adica intr-o saptamana sa slabesc 4-5 kg. Dar sa nu imi puna sanatatea in pericol. As prefera un sfat de la cineva care a trecut prin asa ceva, nu glume de prost gust.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lia340 a răspuns:

Nu ai nevoie de o cura in toata regula, oricum este prea dificil de tinut si mai mult aduce frustrari. Mananca dimineata abia dupa ora 10 si seara nu mai manca dupa ora 17.
. Renunta la dulciuri si la prajeli de asemenea la produsele lactate, cascaval, branza iaurt s.a.m.d
.Nu consuma carne de porc si nici mezeluri procesate! Ca sa slabesti, opreste-te la cea de pui. Trebuie sa iti gasesti un loc unde sa poti alerga cateva ture pe zi.Asta arde cel mai repede caloriile. Inlocuieste painea alba cu cea integrala
Mananca foarte slab la cina(care ar trebui sa fie pe la ora 16) de exemplu, ceai si paine prajita.
Ar trebui sa scrii pe ceva toate astea si intr-o saptamana s-a rezolvat. Stiu multi care au slabit asa happy

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că eşti fată ( n-ai precizat )...

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 51, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 19 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 19 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| rox13yy a răspuns:

Curele sunt doar prostii, slabesti drastic intr-o luna cateva kg si dupa le pui imedit inapoi.Mult sport si mancare sanatoasa e tot ce iti trebuie.Adio dulciuri, prajeli, paine etc Zilnic sport, putina alergare in fiecare seara si plus alte exercitii ziua, daca mergi la sala si mai bine.

| AnnaBebitza a răspuns:

Doamne fereste, nu ti trebuie diete drastice, am tinut eu una asta vara, si era sa dau in anorexie, am o gramada de problema, lipsa de calciu, Mg, zinc, imi cade parul