| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani, 1,68 metri si 38 de kg. Sunt foarte slab, cel mai slab de la mine din clasa, nu am forta deloc, pantalonii satu urat pe mine si am mainile foarte subtiri, toti imi spun ca sunt slab si imi pun porecle aiurea. Inainte mancam foarte putin, de o satpamana, am zis haide sa ma ingras si eu si am inceput sa mananc. Vreau sa aud parerea voastra, cam in cat timp sa ma ingras cu acest meniu: dimineata mananc o portie de cartofi prajiti cu un colt de paine si beau un pahar cu apa pentru ca am auzit ca lichidele ingrasa, dupa eu sunt la scoala si nu imi iau pachetel numai sunt mic, oricum iau niste dulciuri, o punga de lays/lotto/naty si mai pun bani cu colegii si luam o sticla de suc si beau cam 2 pahare, dupa ce vin de la scoala mananc ori o portie de cartofi prajiti ori o strachina de ciorba sau varza si iar cateva dulciuri (niste seminte nutline, niste biscuiti) sau ce mai am eu pe acolo... si mai mananc cateodata seara un hamburger sau o pizza (inainte mancam vreo 3 felii de pizza acum mananc toata cutia si la hamburger la fel mancam 3 guri si gata acum il mananc pe tot, la fel la toate) cat de repede pot sa ma ingras cu acest meniu, mai fac si niste exercitii cam din 4 in 4 zile, vreo 5-10 flotari, vreo 30-40 de abdomene si vreo 20-30 de genoflexiuni, cat de repede pot sa ma ingras ? Dau funta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca metabolismul tau este sa fii slab, meniul asta te va face si slab si bolnav. ca sa te ingrasi, trebuie sa mananci mancare gatita, obligatoriu ciorba la o masa principala, mancare cu carne fiarta si multe legume, multe fructe si salate de legume proaspete, lactate nedegresate si de buna calitate. Dupa parerea mea, mancand otravurile de care zici, o sa slabesti si mai rau.

| Felix65 a răspuns:

Da si eu sunt de parere sa mergi neaparat la un doctor! Alimentatia ta este total dezechilibrata si nesanatoasa.Un copil trebuie sa manance trei mese principale si doua gustari,intre mese(fructe,ciocolata,prajitura...). Cartofii prajiti trebuie consumati mai rar pentru ca prajeala face rau ficatului, stomacului ect.Ciorba de varza se foloseste pentru a slabi si nu invers, deoarece este diuretica.Painea si grasimile ingrasa. Oricum, sanatatea se pastreaza mancand sanatos si in acest sens Catalina_Stan_1961, ti-a dat cele mai bune sfaturi.Sa fii bine!

| NoChanceForUs a răspuns:

Am râs aproape cu lacrimi, nu știu dacă s-a vrut a fi o întrebare amuzantă sau sunt eu bolnav.laughing

| totElodia a răspuns:

1. Doamne... apa slabeste!

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Din contra lichidele nu ingrasa, ele iti umple stomacul si chiar daca mananci putin azi senzatia ca esti satul, si oricum cat de mult ai manca daca ai un metabolism iute nu te ingrasi mult.Si ai grija cu mancarea ca o sa te obisnuiesti sa mananci si mult si te ingrasi prea mult.

| Gabryel98 a răspuns:

Du-te la Doctor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mananca mult da nu porcarii de lotto si lays si tampenii dinalea,mananca si tu mezeluri, legume etc, mananci mai mult! si cartofii prajiti..."mai taie din ele..." laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistit, eu pana am ajuns la facultate aveam 59 de kg, un organism sanatos nu se ingrasa in timpul cresterii, dupa ce m-am oprit din crestere am ajuns la 79.
La vasta care o ai nu ar trebui sa iti faci nici o grija, iar referitor la alimentatie, mai ales ca esti in crestere, ar trebui sa excluzi junk-food'ul din dieta ta, carnea de vita/vitel (evita puiul/porcul) si fructele iti vor face numai bine.

| WeedGotMeCrazy a răspuns:

Apa te subtiazawinking

| JokerV a răspuns:

Ma copile eu iti zic sa nu mai mananci dracu' toate rahaturile du-te la un nutritionsit si iti zice ala ce sa bagi in tine, decat sa mananci toate rahaturile si sa iti **** corpul mai bine du-te la ala ca iti zice ce sa mananci, de ingrasat pun pariu ca iti ia timp daca esti si ectomorf iti ia luni bune

| delia1999 a răspuns:

Parerea mea: 1-2 saptamani

| Grumpy123 a răspuns:

Deci.sa inteleg ca vrei sa te ingrasi.Hmm...Eu am 10 ani si am 40 KG laughing) In fine.iti recoamd.sa mananci seara...*** 22:30 mananca ff multa paine laughing)Sa vezi ce te faci in 2 saptamani laughing

| iflroin1999 a răspuns:

Intreaba un doctor te va ajuta mai mult

| alynutza_4997 a răspuns:

Nu te mai chinui atat ca nu merita
si eu inainte eram slaba ca un bat, vai de capu meu, dar fara sa imi dau seama laughing peste vara m-am facut VAI DE CAPU MEU... crede-ma nu tu ii comanzi organismului tau.tu crezi ca daca mananci atatea porcarii o sa te ingrasi? mai rau o sa te imbolnavesti.nu mai da atentie la ce spune lumea.cum mi-a spus mie cineva : in lumea asta esti tu, nu altii.gandesti pentru tine, nu pentru altii. nu iti spun sa fii egoist ci sa dai mult mai putina atentie la ce spune lumea pentru ca fiecare are pareri diferite dar parerea ta este cea care conteaza atunci cand este vorba despre tine insuti.cat despre programul ala las-o mai moale.nu trebuie sa mananci atatea calorii...ce iti trebuie tie sunt vitamine nu grasimi ca daca te indopi cu grasimi o sa atarne carnea pe tinelaughing mai bine mananci niste fructe legume.dar acum nu iti spun sa mananci numai fructe si legume. daca spui ca vrei sa faci si abdomene si genoflexiuni atunci 50 din prima 50 din a doua si nu te mai ingrijorezi ca atarna carnea rolling on the floor ) laughing

| bernylory a răspuns:

Incearca sa mananci paste pentru ca ele ingrasa.

| Anonimfarmerama a răspuns:

Eu zic sa nu ti cont de ce zice lumea. Asta este structura ta. Asa esti tu. slab. Mananca atunci cand iti este foame si comportate ca un om normal. Cui nu ii convine asta ea. Si ei au defecte si tu nu li le spui in fata. Succes :* Funda?>

| dragosh009 a răspuns:

Uite ce-ti recomand eu, cunosc si eu pe cineva care este slab adica pare slab dar de fapt nu e are vreo cateva kg pe el dar nu se vede. Nu trebuie sa tii tot meniul ala pe care l-ai pus acolo, oricum trebuie sa mananci ceva kalorii pastreaza cartofii si dulciurile. Iti spun eu tu nu esti slab pari slab dar nu esti.

| Costyzzz a răspuns:

Schimba meniul de dimineata laughing

| CDGW a răspuns:

Iti recomand se excluzi din alimentatia ta pizza si cartofii prajiti(au putine vitamine si foarte multe grasimi, dar nu crede ca daca au multe grasimi o sa te ingrasi)de la inceput incearca sa consumi cite mai multe fructe legume chiar si conservate.Ciorba este foarte folositoare fiindca are foarte multe vitamine))) Si nu de la apa nu te ingras
TE-as sfatui sa te adresezi la un medic caci situatia se poate agrava el te va examina va verifica starea imunitetului si iti va scrie un tratament cu pastile. Poate ai vri-un vierme parazit(feeeeee)asta doar presupun daca erai slab de mic inseamna ca ai o imunitate slaba singura solutie o alimentatie corecta exercitii si o vizita catre medic si cel mai important Odihna.cred ca daca respecti sfaturile mele in 6 luni te vei schimba spre partea cea mai buna

| Catalina_Stan_1961 a răspuns:

Mai copile,tu ai o mamica? ea nu te vede si nu-ti stie framintarile sufletesti? ai un meniu foarte dezekilibrat. Dimineata nu se maninca cartofi prajiti se maninca lapte,unt pe piine cu sau fara dulceata sau gem, un ou sau lapte cu cereale, la prinz o supita sau ciorbita si felul doi o fripturica cu salata care nu trebuie sa-ti lipseasca din meniu contine multe vitamine iar pe la ora 16 maninci fructe.Seara maninci iar ceva usor :o friptura cu salata, peste sau un iaurt. trebuie sa maninci carne, lactate, legume si fructe.lasa cartofii prajiti si toate timpeniile care le maninci la scoala si acasa seara. daca poti incearca sa faci inot care este un sport complet si-ti face corpul frumos.succes!