| alexia1908 a întrebat:

Am 13 ani, 51.5 kg si in jur de 1.63 inaltime. Credeti ca sunt grasa? Vreau sa slabesc, dar nu prea stiu cum. Am incercat sa mananc mai putin, dar nu prea imi iese. Raspunde-ti-mi va rog. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ana19993 a răspuns:

Esti nebuna? (scuza-ma) Nu esti DELOC! Eu am 15 ani si am 1.63 si 54 de kg si masor 65 in talie.Nu am pic de burtica.Bine, acum depinde si de greutatea oaselor dar pana la urma cat pot cantarii si eu.Deci stai linistita ca esti foarte ok asa! Gandeste-te cate fete si-ar dorii sa fie ca tine, ca noi? Si din pacate nu pot pentru ca se confrunta cu obezitatea.Mentinete asa si e bine.O seara frumoasa! :*

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 56, 6 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 4-5 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Toate cele bune.

| CosminC86 a răspuns:

Nu. Nu esti grasa, dar chiar daca ai fi, nu e recomandat sa slabesti la varsta ta. Nu e sanatos. Eu am o prietena care are 1.70 si 70kg si e buna in draci, chiar daca unii frustrati spun ca e grasa...

| giony54 a răspuns:

Ca sa slabest trebuie sa mananci de 5 ori pe zi, putin sa nu-ti fie foame niciodata, sa bei 2 litri de apa treptat pe zi si sa nu mananci fastfood-uri si sa nu bei nuciun suc din comert.Nu esti grasa, si o sa mai cresti si corpul se regleaza.

| FlorynFlOo a răspuns:

Fataa, ai mai pus intrebarea asta odata, ti-am mai spus odata ca nu esti grasa. Cauta pe net un tabel cu greutate in functie de inaltime. Intelege NU ESTI GRASA. si nu mai pune aceeasi intrebare de 100 de ori...

| Maria070272 a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci griji. Ai greutatea perfecta, dar daca ti se pare ca esti cam plinuta si vrei sa mai dai jos putin nu iti recomand dietele rapide deoarece poti pune la loc dublu, chiar mai mult. Uite. Eu am urmat "regimul" asta facut de mine si sa.u vazut rezultate in aproximativ o luna.(3-4 kg) Bineinteles cu mult sport.
Dimineata
-Un ceai cu indulcitor sau fara (pastilute pentru diabetici, eu am pus o pastiluta la o cana deoarece nu il pot bea fara zahar)
-un ou fiert
- doua feliute foarte subtiri de paine
- un fruct la alegere
Sau
- un ceai mentionat ca mai sus
- doua feliute de paine cu gem sau pateu
- un fruct la alegere

Pranz
- un castonel de mancare gatita, ce gateste mama in ziua respectiva
- maxim 2 feliute de paine, daca se poate deloc

Cina
- un iaurtel simplu sau cu fructe ca cat mai putine grasimi
- vreo 5-6 biscuiti in functie de marimea lor
** iaurtelul il poti inlocui cu un ceai**

Cateva sfaturi
- nu manca dupa ora 7 seara ( cu 4 ore inainte de culcare trebuie sa iei ultima masa)
- bea multa apa aproximativ 2 litrii de apa pe zi.( curata tenul si il lumineaza, lupta impotriva celulitei.)
- fa mult sport ( sari coarda, role bicicleta orice este bun, orice sport, pana si se te joci cu copiii e un sport ca alergi)
- nu trebuie sa mananci doar ce ti.am zis eu, poti combina alimentele dupa proverbul acela:" Dimineata mananci ca un rege, la pranz ca un om normal iar seara ca un sarac"

Cam atat. Sper ca te.am ajutat. Imi cer scuze pentru greselile gramaticale. Nu uita: fiecare om este frumos in felul lui, si trebuie in primul rand sa te simti tu bine in pielea ta, nu sa te iei dupa altii! Funda?

| Anonim0003 a răspuns:

Pentru inaltimea ta sa stii ca esti superhappy nu blbaga in seama ce zic ceilalti din jur. Pana la urma trebuie sa te simti tu bine in corpul tau, asta conteaza cel mai mult. Deci nu te mai stresa, pup:*