| Sony8998 a întrebat:

Am 16 ani 1.72 si 60 kg.
Fac sala de un an iar acum am facut o pauza de 2 luni.Prietenii imi recomanda sa nu mai merg la sala pentru ca nu voi mai creste. Voi ce parere aveti sala imi opreste cresterea? (eu vreau sa am 1.80)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sala iti va reduce sansele de a atinge inaltimea maxima pe care ai putea-o atinge. La varsta ta oricum e dificil sa mai cresti 8 cm. Eventual daca te apuci de un sport care sa stimuleze, nu sa inhibe cresterea (baschet, volei, inot).

| oz a răspuns:

Omule...sa iti spun cum sta treaba.Atunci cand ridici greutati... apare o anumita tensiune in os.Asa ca osul...ca sa se adapteze...nu o sa mai creasca in lungime...ci o sa se intareasca... o sa se lateasca.Nu e o regula... daca mergi la sala nu mai cresti... dar eu am prieteni care regreta...ca nu au facut inot pana la 18-19 ani si au facut sala.
Inotul il recomand... 2 ani de inot si ai un corp deja format... dupa mai bagi un an de sala si esti gata happy

| dragosh a răspuns:

Un an?surprise.pai nici nu vreau sa stiu ce greutate aveai in urma cu un an. ori ai batut pasul pe loc ori chiar ca erai ascutit.
Totusi 15 ani mi se pare putin pentru sala.varsta minima e de 16 ani.Eu m-am apucat ca lumea pe la 16 ani jumate.
Nu e adevarat, nu te opreste din crestere!

| Paula a răspuns:

Daca ii sa cresti o sa cresti, daca nu, degeaba vrei happy. Am un " friend " care, cred ca a facut sala cam tot pe aceeasi varsta, acum are 20 de ani si 1. 80 big grin. Tin sa zic ca arata foarte bine big grin, fara proteine, anaboale etc etc happy.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratele meu s-a apucat pe la 16 ani, acum are 23 si medicul i-a spus sa intrerupa pentru ca nu va mai creste, si sa se apuce dupa ce va avea 20 ani, caci atunci dezvoltarea corpului e completa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da iti opreste cresterea