| LoOvE a întrebat:

Am 17 ani si in urma unei ecografii abdominale mi s.a spus ca am mici chistulete pe ovarul drept. Am dureri in timpul actului sexual, dismenoree puternica varsaturi si dureri andominale dupa act sexual + balonare persistenta. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să mergi la ginecologul care ţi-a recomandat ecografia ovariană ( cu rezultatul acesteia ) şi îţi va prescrie un anumit tip de AC!
În general, tratamentul cu AC se face timp de 3-6 luni, cu control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Toate cele bune.

| LoOvE explică (pentru bursuc001):

Mi-a prescris AC "Yaz" timp de 3 luni. Le-am cumparat, acum urmeaza sa le iau la prima zi de menstruatie. Ingrijoarea mea sunt cheagurile de sange care ar putea sa mi se formeze. Tot internetul spune de asa ceva, adica am nesiguranta si frica de a lua AC. Studiul conform caruia "YAZ" SI "YASMINE" sunt principalele AC care duc la formarea cheagurilor, dar sunt si cele mai folosite si cumparate pe tot globul fiind de nu stiu cate ori mai puternice. Imi puteti spune mai multe despre aceste cheaguri?
p.s ma tenteaza sa le iau doar ca am auzit ca ingrasa iar eu am nevoie sa pun multe kg pe mine, in rest am aceasta retinere.

| bursuc001 a răspuns (pentru LoOvE):

Dacă nu vrei să ajungi la "cuţit" ( adică la operaţie ), atunci le vei lua "cu multă plăcere" happy
NU te mai lua după toate studiile citite/auzite!

Din păcate, altă metodă relativ simplă şi eficientă nu prea este ( decât tratamentul cu AC ).
E adevărat că au multe efecte adverse, dar, în acest caz, este indicat să iei AC.

Multă sănătate.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa faci tratament hormonal, probabil anticonceptionale orale recomandate de ginecolog. Si daca te simti atat de rau dupa contact sexual, ar trebui sa luati o mica pauza. Cam 3 luni de tratament o sa faca diferenta si puteti reincepe atunci activitatea sexuala.
Imi tot trimiti mesaje private desi m-ai blocat si nu pot sa-ti raspund.

| LoOvE explică (pentru Brigaela):

Nu v.am blocatt! Adica din cauza asta nu imi mai raspundeati? Pai si vum va pot debloca? Unde sa dau? Poate e vreo eroare, dar eu nu v.am blocat

| Lawliet14 a răspuns:

La ce varsta ai inceput?

Răspuns utilizator avertizat