| Andreiu68 a întrebat:

Am 17ani si pe zi beau 3 cafele(3 in 1) -de luni pana luni.In timp-peste cativa ani sau mai tarziu poate sa imi afecteze sanatatea cu ceva? Iar daca beau o cafea pe zi este ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Cafeaua in sine, bauta cu masura nu afecteaza cu nimic sanatatea. De exemplu, cafeaua scade riscul de a face diabet de tip II la persoanele cu predispozitie.
Problemele apar cand exagerezi sau cand inlocuiesti cafeaua cu tot felul de chestii de tipul 3 in 1. In primul rand atat de multa cafea iti va creste foarte mult tensiunea, daca o bei pe stomacul gol risti ca in timp sa faci ulcer/gastrita, iar pliculetele alea au incredibil de mult zahar comparativ cu o cafea normala.

Nu se poate estima in cat timp vei avea probleme si nici daca vei avea vreodata. Incearca sa inlocuiesti pliculetele cu cafeaua normala si nu o bea niciodata pe stomacul gol.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cativa ani o mai duci fara probleme.

| PeFuga a răspuns:

Recomand sincer sa treci pe cafea naturala. Nesul e prea agresiv, mai ales daca bei de 3 ori pe zi. Iar daca vrei sa te lasi de baut cafea, fa-o treptat. Daca renunti brusc la ea o sa ai dureri cumplite de cap pentru ca la ritmul asta sigur esti dependent...

| Holy2010 a răspuns:

Trei sunt cam multe. In timp faci toleranta la cafeina si daca decizi sa reduci la una sa te astepti la oboseala si posibile dureri de cap cateva zile.
Cafeaua in sine e sanatoasa dar ce bei tu, desi practic nu este tocmai sanatos. O cafea pe zi la filtru sau espresso e suficienta si te afecteaza la modul pozitiv dar sfatul meu e sa o bei dupa pranz atunci cand randamentul fizic si intelectual scade usor. Dimineata fiziologic esti alert deci nu ai nevoie de stimulare.

| UnXeeN a răspuns:

Poate ajungi ca mine ca eu beau cafeaua ca pe apa in 10 secunde.Nu-i bine, iti modifica bataile inimii.

| Ecbert a răspuns:

Dirigintele meu bea multă cafea și mai și fumează. Sper ca tu să nu te apuci de fumat. Înainte de vacanță de iarna a leșinat și a fost dus la spital pentru ca i-a crescut tensiunea. Și eu am 17 ani și nu beau deloc cafea. Nu prea sunt un fan al cafelei

| HelpYouAndHelpMe a răspuns:

Nu este bună cafeaua! Nu mai bea atât de multă! Bea doar o dată la o săptămână. Cafeaua îți afectează somnul și inima.Ai grijă ce faci. Fundă please happy