| Gεanna a întrebat:

Am 19 ani si jumatate. In urma cu 4 luni am avut BIP(boala inflamatorie pelviana). Aveam o menstruatie foarte neregulata, cred ca din cauza problemei.Am urmat un tratament acum menstruatia mi-a venit la 34, 29, 30, 31 de zile. Ultima menstratie a fost pe 3 luna trecuta. Aseara am avut contact sexual si s-a terminat in mine. Sunt sanse sa raman insarcinata? Nu as avea o problema prea mare daca as ramane. Daca imi vine de exemplu maine, mai exista sanse ca de luna viitoare sa nu mai vina? Sunt fel si fel de pareri, eu cred ca exact la mijlocul ciclului mentrual este ovulatia, dar unii nu sunt de aceeasi parere.De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Cum ai ciclu neregulat, nu poti conta foarte mult pe calculul perioadei fertile. Poti ramane in orice zi a ciclului. Sansa este mica, dar exista. Ziua ovulatiei nu este batuta in cuie, sunt anumiti factori care o pot schimba.

| MgdDroopy a răspuns:

Draga mea,
menstruatia este considerata regulata daca vine intre 21 si 34 zile calculata din prima zi a menstruatiei precedente.Tu acum o ai regulata.
Poti ramane insarcinata si in timpul mentruatiei. Metoda "calendarului" este o poveste frumoasa. Sau poate fi valabila doar pentru femeile cu o menstruatie fixa (cele 28 zile renumite). Dar nici atunci nu este 100% valabil.
Menstruatia poate veni si daca esti insarcinata. Foarte rar se intampla asa ceva, dar exista.
Cel mai bine iti poate rapunde un medic ginecolog in urma unui control.

| Gεanna explică:

Acum 3 luni dupa ce am avut BIP, pe la sfarsitul tratamentului am facut candida sau candidoza din cauza antibioticelor si m-am dat cu o crema(Nidiflor).Am acelasi prieten de 6 luni. Aseara am inceput sa am iar dintr-o data mancarime si un fel de arsura puternica, ma doare si acum dimineata am vazut o scurgere maro si acum dimineata mi-a venit menstruatia.Mi-e teama ca nu pot face copii, as fi vrut sa raman.

| roxysiatat99 a răspuns:

Daca iti vine menstruatia, cu siguranta nu esti insarcinata sau nu vei fi. si daca iti vine de exemplu maine cum ai zis tu si ai mai avut o data luna asta menstruatia, da este posibil sa nu iti mai vina. daca nu ai mai avut menstruaia luna asta vei avea si urmatoarea luna.