| anonim_4396 a întrebat:

Am 20 de ani. As putea suferi la varsta asta de hemoroizi? Prima data am observat in scaun acum 2 ani, vreo 2 zile la rand, dupa care nu am mai vazut. Astazi am observat din nou straight face Nu prea vreau sa ma duc la doctor.
Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da, mai ales daca esti constipat si/sau stai mult pe scaun. Cunpara-ti niste hemorzon crema, spala-te cu apa rece (putin calduta) la fund dimineata, seara si dupa fiecare scaun (absolut obligatoriu) si dupa fiecare spalare unge-te cu hemorzon, introducand bland cu varful degetului si inauntru. mananca multe fructe si legume, bea multe lichide, fa sport (ca sa combati oboseala) si redu, pe cat posibil statul pe scaun

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da, mai ales daca esti constipat si/sau stai mult pe scaun. Nu stiu ce ai vazut in scaun, poate sange. daca poti palpa hemoroizii ca niste noduli la iesirea din anus, cumpara-ti niste hemorzon crema, spala-te cu apa rece (putin calduta) la fund dimineata, seara si dupa fiecare scaun (absolut obligatoriu) si dupa fiecare spalare unge-te cu hemorzon, introducand bland cu varful degetului si inauntru. mananca multe fructe si legume, bea multe lichide, fa sport (ca sa combati oboseala) si redu, pe cat posibil statul pe scaun

| fabiola a răspuns:

Este posibil daca stai mult pe scaun si nu ai o alimentatie sanatoasa! Consuma paine facuta in casa din fainuri integrale in care adaugi seminte de in! Consuma iaurt cu seminte de in si tarate de grau! Mai multe sfaturi gasesti pe blogul meu! http://blogsanatate.blogspot.ro/2012_01_01_archive.html

| onasis1961 a răspuns:

Normal după ce spui tu că apar sângerări după ce esti constipat, ai fisurp anală! Nu este ceva grav pe moment, dar necesită tratament! Mergi la medic, că nu este ceva ruşinos, nu eşti nici primul nici ultimul care are hemoroizi sau fisură anală! dacă aştepţi prea mult se poate agrava.Multă sănătate!

| Kaℓi a răspuns:

Mai exact, ce ai observat in scaun?

| Kaℓi a răspuns:

Pai ar trebui sa mergi la medic, poate ai o fisura sau hemoroizi, nu cred ca e imposibil la varsta ta... si nu e de neglijat, cu cat o problema de genul asta e mai veche, cu atat se rezolva mai greu. Curaj!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Depinde ce alimentaţie ai, de acolo provine constipaţia care POATE genera hemoroizi sau fisuri anale.

Dacă ai observat acel sânge în scaun e vorba de o fisură anală ( datorată constipaţiei ).

Dacă simţi şi nişte "noduli" ( ganglioni ) la intrarea în anus, atunci e vorba de hemoroizi.

Oricum, dacă problema apare cam o dată la 2 ani, atunci NU e grav, dar TREBUIE tratată!

Este indicat să combaţi constipaţia : să consumi multe fructe, produse lactate proaspete ( eventual sana, iaurt, etc.; dar NU caş sau brânză de burduf ), legume, ciorbe/supe,...

Apoi, când ai astfel de probleme trebuie să ai o toaletă/igienă locală impecabilă şi să te ungi cu Hemorzon Cremă de 3 ori pe zi, sau să foloseşti Hemorzon supozitoare ( de 2 ori pe zi ).

| maia10 a răspuns:

Din pacate dasad, trebuie sa mergi la doctor.

| maia10 a răspuns:

Sa stii ca nu e de ignorat, acolo daca te ''ranesti'' (adica ti se fisureaza pielea) nu se vindeca usor. Si eu am avut probleme de genul astablushing, am fost la doctor si mi-a dat supozitoare. Daca nu te duci la un consult din timp, daca mai patesti asa risti sa ajungi la operatie.