| ionut57 a întrebat:

"Am 23 de ani si de 2 ani am dureri constante in zona lombara. Asa ca am facut un RMN si nu stiu sa traduc acel rezultat. Ajutati-ma va rog cineva! secvente efectuate : sagital T2, STIR axial T2;-Hernii intraspongioase T11-L2;-hiposemnal T2la nivelul discului intervertebral L5 (DISHIDRATARE);-ingustarea spatiului intervertebral L5-S1; Hipertrofia articulatiilor interapofizare (cu lichid intraarticular) si a ligamentului flavum;-protruzii discale L4, L5, necompresive. CE E DE FACUT MAI DEPARTE, CAT DE GRAV ESTE?"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te duci la un neurochirurg sau ortoped cu acest rezultat. Dupa parerea mea, de nespecialist in domeniu, ai niste hernii de disc, dar intr-un stadiu care nu necesita, cel puti deocamdata, interventie chirurgicala. Va trebui sa faci gimnastica medicala, ceva antiinflamatoare si sa ramai in observatia neurochirurgului.

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ma gandesc ca RMN-ul asta ti l-a indicat un medic. Cu rezultatul te duci la medicul respectiv.

| User a răspuns:

Pai intreaba un doctor ce inseamna toate alea.