| marina_3715 a întrebat:

Am 42 de ani de 2 luni de zile ciclul imi vine la 22 de zile, pana acum 3 luni aveam ciclul la 30 de zile, ( zic eu normal), acum sunt oarecum ingrijorata. sunt maritata de curand. ( un an ), nu am ramas insarcinata niciodata, am fost la un control ginecologic, totul este ok. am luat 10 zile pe luna din a 13 zi de la ciclu arefam, cate o capsula pe zi...3 luni de zile...nu am mai luat luna asta si totusi ciclul imi vine la 22 de zile. se poate sa fie in urma tratamentului? ciclul este normal. fara dureri mari, poate fi vorba de o sarcina? nu cred asa ceva. nu-mi explic frecventa scurta, neobisnuita pentru mine, a ciclului menstrual. va rog un sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dau aici pe scurt raspusnul pe care l-am dat mai detaliat in privat. Nu cred ca e o sarcina, in conditii in care ciclul apare regulat. Cred mai degraba ca poate fi vorba de un sindrom pre-menopauza, desi e putin cam repede pentru asta.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Arefamul este tratament hormonal, s-ar puute sa-ti fi influentat balanta hormonala.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trimite un mesaj privat utilizatorului Brigaela, este medic si te poate indruma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca mergi regulat la ginecolog, ca toate femeile de altfel. El ce spune?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa iti spun dar eu te sfatuiesc sa mergi la un medic