| AnonimaDoarTaci a întrebat:

Am aflat ceva ce ma tulbura.In legatura cu intrebarea cu mainile reci.
Nu stiu daca e adevarat dar uitati.
"Anemia duce la o culoare a feţei foarte palidă şi poate da impresia de vampirism"...
Se poate sa am anemie?sadcrying
Sper ca nu.crying... Spuneti ce credeti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cσσкiє a răspuns:

Bună.
Pentru "eficacitate", mergi la medicul de familie să-ţi dea o trimitere, să faci analize de sânge. Aşa, s-ar putea să nu ai anemie, dar să ai alte probleme. Mai bine previi, decât să "te trezeşti" cu cine ştie ce. Bolile sunt imprevizibile, ca şi copiii mici. Sănătate.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Anemia se poate citi în buletinul de analize, este singura sursă exactă.
Deci mergi la medicul de familie și cere să faci niște analize de sânge.
Sănătate.
Pa, pa.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Stai liniştită nu ai de ce să te îngrijorezi. Ai o circulaţie proastă a sângelui şi ajunge mai greu în extremităţi mâini şi picioare. Dacă crezi că poţi avea anemie fă nişte analize. Nu fă presupuneri fără să verifici înainte. Dacă te îngrijorează asta aşa mult mergi la un medic, deşi e normal şi eu am aşa şi sunt în viaţă happy.

| Poinsettia a răspuns:

Eu sunt satena si am tenul foarte palid, mult mai palid decat al majoritatii persoanelor brunete sau satene pe care le-am vazut. Dar nu am anemie. Asadar, nu trebuie neaparat sa fii anemic ca sa ai tenul foarte alb.
Se stie ca persoanele blonde au tenul destul de alb. Din cate vad in avatarul tau, esti blond, deci e normala paloarea tenului tau. Daca ai dubii, fa niste analize.
In legatura cu mainile reci, la fel sunt si eu, am mainile si picioarele foarte reci in timpul iernii. Vara, temperatura e normala. E doar o circulatie lenta in corp. Cauta niste tratamente naturiste pentru mainile reci, nu apela la medicamente.
Sper ca te-am ajutat.

| marsy a răspuns:

Nu ai pofta de minacre, te simti slabita? da, daca ai anemie esti mai palid la fata!
Analiza de singe va deternima daca ai anemie sau nu