| wasilika24 a întrebat:

Am asa o problema, ma doare capul, imi este greata, dureri de burta, ma duc des la veceu si mi se pare ca imi creste burtica am facut vreo citeva teste de sarcina si sunt negateive, ce poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca ai retentie de apa, asa ca, nu ezita si consulta de urgenta medicul de familie ori direct la UPU.
Daca ai facut teste si sunt negative, inseamna ca nu esti gravida.
Am intampinat si eu asa ceva in urma cu 3 ani.
O zi buna sa aihappy

| SkyPilot a răspuns:

Poti sa ai o infectie urinara. Ar fi bine sa vezi un doctor cat de repede, asta este genul de problema pe care nu il poti rezolva singura.

| wasilika24 explică (pentru SkyPilot):

Mersi da nu e posibil sa fii gravida?

| SkyPilot a răspuns (pentru wasilika24):

Eu in nici un caz happy
Ar putea fi o sarcina, simptomele corespund, dar am presupus ca ai facut corect testele.

| SkyPilot a răspuns (pentru wasilika24):

Acum am vazut intrebarea cu sarcina extrauterina. Asa ceva este destul de rar, sub 2%. Din cate stiu eu trebuie sa mergi la ecografie daca ai suspiciuni.

| SkyPilot a răspuns:

Aici ai informatia despre sarcina:
http://www.organizatiaemma.ro/node/36

| SkyPilot a răspuns (pentru SkyPilot):

Citeste si aici:
http://www.7p.ro/Default.aspx?PageID=1468
Astia zic ca ar iesi la testul de sarcina.

| wasilika24 explică (pentru SkyPilot):

Testul am facut cu vreo trei saptamini in urma dar sinctomeme dureri de burta de cap si probleme cu viceul au aparut de ieri ce pote fii

| wasilika24 explică (pentru wasilika24):

Si greata

| Latinmoon a răspuns:

Poate ai mancat ceva aiurea.

| frostxtq a răspuns:

Daca testele au iesit negative, atunci este putin probabil sa fii insarcinata, doar de aceea se numeste teste de sarcina, ca sa fie folositoare.
Nu trebuie sa iti vina menstruatia? Sunt femei care prezinta aceste simptome inainte de CM.

| Lola05 a răspuns:

Paranoia. Serios, când te gândești la sarcină pot să-ți apară foarte ușor toate simptomele chiar dacă nu ești însărcinată.
E posibil să fie ori ce spun eu, ori o răceală/ infecție urinară/ anexită/ dezechilibru hormonal/ dezechilibru digestiv etc.
Dacă ai făcut corect testele de sarcină și în intervalul de timp necesar (minim 14 zile de la ultimul contact sexual cu risc sau la câteva zile de la întârzierea menstruației; din prima urină de dimineață, urmărind toate indicațiile de pe prospect) sunt șanse extrem de mici, aproape nule să fie vorba de o sarcină.
Menstruația a întârziat? Dacă da, cât timp?
Oricum, în cazul unei sarcini, burta începe să se vadă de prin luna a 2-a, chiar a 3-a (și atunci e abia vizibilă).