| DJohnny a întrebat:

Am auzit ca exista unele fructe care au calorii cu minus, adica iti ard caloriile, este adevarat? si daca da care sunt acelea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Chawki a răspuns:

Fructele care conţin „calorii negative" sunt următoarele: ananasul, strugurii, piersicile, caisele, cireşele, vişinele, pepenii galbeni şi roşii, papaya, kiwi, mango, merele, perele, prunele, smochinele, zmeura, murele, căpşunii, coacăzele, afinele, portocalele, lămâile, mandarinele, clementinele şi grapefruit-ul. Fructele ce conţin „calorii negative" se consumă numai între mese, nu ca desert, deoarece conţin zaharuri superioare care sunt absorbite rapid. Totodată, evită amestecurile de fructe sau combină numai fructe din aceeaşi categorie. De exemplu: căpşuni + zmeură, portocale + lămâi + grapefruit.

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Citeste pe net despre caloriile negative.

| al3xander a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Negative_calorie_food
da sunt lamaile, grapefruit, merele
toata chestia este ca ele contin calorii dar ca sa fie digerate consuma mai multe calorii decat au.

| CorneliaC a răspuns:

Grapefrutul