| 7Slasher666 a întrebat:

Am avut o perioada foarte multe cosuri pe fata, si pentru ca am fost idiot...le-am spart! Acum ca mi-au trecut toate cosurile, mi-au ramas doar acele pete.Cu ce leacuri cat mai naturiste as putea scapa de aceste pete? Si sa previn aparitia cosurilor? Cel mai bun raspuns primeste funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Acum depinde si cat de adanci sunt petele, si daca sunt multe. Daca nu sunt multe si nici adanci, te sfatuiesc sa te dai cu crema de galbenele doar pe pata nu pe toata fata ca s-ar putea sa iti apara cosuri deoarece crema de galbenele este un unguent, deci este gras si langa sebum, nu face bine.
Daca petele sunt multe si adanci, te sfatuiesc sa te duci la un dermatolog sa iti faca un peeling facial ( dar doar la dermatolog).
Pentru a pereveni e musai sa te speli dimineata si seara ( de preferat cu un sapun antiacneeic, si apoi sa aplici o crema hidratanda, doarece sapunul usuca tenul), sa nu pui mana pe fata si sa nu umbli la vreun eventual cos( ia-ti preventiv o crema care usuca cosul cum e zineryt, sau orice crema care contine atibiotic, si da-te doar pe cos, daca apare vreunul). Ai grija ce alimente consumi, fara sucuri accidulate, foarte putine dulciuri, incerca sa scoti prajeala si carnea grasa din meniu, consuma multe fructe si legume, bea multe lichide ( de preferat apa, cel putin 2 l).