| anonim_4396 a întrebat:

Am avut un mic accident dar e urgeeeent, deci, eu dupa ce am scapat de la scoala am avut o neintelegere si dintr-un fleac mi-am sucit mana stanga careo mai avusesem odata rupta si m-am uitat la amandoua mainile sa vad daca e vreo diferenta dar nu este nici una am pipait cu atentie si ma doare intre ulna si radius oare sa fie fisurate oasele sau doar stiu si eu rupte asta e a doua zi si inca ma doare ce imi sugerati? funda daca imi spuneti corect. Oare voi ramane internat in spital? sau daca am mai avut-o o data rupta amundoua oasele trebuie sa fa operatie? ce consecinte sunt? pls pls va roooooog funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Daca iti poti folosi mana fara probleme (in afara usoarei durerii dintre ulna si radius) cum ai povestit intr-un mesaj anterior, nu ai nici pe dracu '! Pune-ti niste comprese reci sau maseaza-te cu ceva gel camforat, ca o sa-ti treaca. Daca ti-ai sucit mana, s-ar putea sa ai o usoara intindere a cartilajului care uneste cele doua oase. Daca te-ai lovit, s-ar putea sa fi fost afectat doar periostul (pielitza protectoare a osului). Oricum nu este ceva grav, dupa cum povestesti, trece si fara tratament. Nu te mai alinta si vaicari atata, ca nu da bine pentru unul care se bate pe strada! Parintilor poti sa le spui ca ai cazut pe gheata! Sanatate maxima!

| RB26DETT a răspuns:

Asta e deja a doua zi si cum sa la spun parintilor?

| cici a răspuns:

Eu cand eram mai mica am jucat fotbal cu copii mai mari si fiind portarita, am primit un sut puternic cu mingea in mina dreapta.nu am spus parintilor de frica spitalului.asa ca am stat legata strans vreo 2 saptamani cu un fular. aveam dureri suportabile, dar din cand in cand mi se mai suceste mana.asa mai bine mergi la medic

| yanis a răspuns:

Ti-am raspuns si ieri.se pare ca "tipi" dupa un raspuns aiurea? mergi la medic si il pune maxim 18 zile in ghips si stai acasa in timpul asta si reflectezi la prietenii care te-au tradat si la prostiile ce te agata din mers. ok?

| yanis a răspuns:

Coralia -se spune entorsa.pentru kappa :-o. se spune falanga nu "laba mainii". OMG

| coralia_5862 a răspuns:

Nu iti face girji din cate spui tu pare sa fie intoarsa. nu nu vei ramane in spital iti va pune un ghips e normal sa te doarwinking daca nu ai observat nici o diferenta e din cauza ca e intoarsa ai senzatia ca este rupta fi pozitiv si totul va trece cu bine
fundita please?batting eyelashes

| Rooby a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic numai un medic este capabil sa dea un verdict final asupra maini tale dar parerea mea este ca nu trebuie operat si nici nu vei ramane in spital...succes

| kappa a răspuns:

Daca iti poti misca mana(doar laba mainii) inseaman ca nu o ai rupta doar rasucita... sfatul meu(daca o ai rasucita):Mama imi strangea cu o soseta uda incheietura...si a doua zi daca mai simteam putina durere(sau mai sunt la farmacii elastice.nu situ cum le zice pentru incheietura sa o tina stransa)
Imi pare rau pentru tine
mult succes