| onuticuta200312 a întrebat:

Am crescut si vreau sa dorm si eu in camera mea singura(momentan dorm cu tata).Dar imi este frica de intuneric, imi este frica sa stau pe pat incercand sa adorm in intuneric, singura! Am vizionat cam acum un an filmul "Mama" si de atunci imi este frica de intuneric(bine am mai vazut si alte filme).Ce as putea sa fac? FUNDA! VA ROG AJUTATI-MA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Ti-ai putea lua un ursulet de plus pe care sa-l strangi in brate. Dupa cateva zile te vei obisnui cand vei vedea ca nu e nimic acolo. Ai putea sa-ti lasi si perdelele putin trase sa intre lumina de afara sau sa-ti lasi ecranul telefonului pornit pana ti se obisnuiesc ochii cu intunericul.

| Devilgrim a răspuns (pentru Adry05):

Nu e bine sa ai animale de plusi laughing daca ai vazut filme de groaza ar trebuie sa stii devil devil daca o sa mai vada un film de groaza si o sa aiba ceva legatura cu animale de plus sau ceva fi sigur(a) ca o sa-i dea Foc devil
Animalele te plus nu ajuta nimic oh go on pararea mea, eu zic sa-si infrunte frica cu altceva... tongue

| Adry05 a răspuns (pentru Devilgrim):

De obicei filmele sunt cu papusi. laughing Ba ajuta uneori, pe mine m-a ajutat o perioada, depinde mult de persoana. Poate o sa o faca sa se simta mai bine daca se va gandi ca e cineva in camera care "are grija de ea". In plus e un sentiment frumos sa strangi ceva la piept cand dormi. LA nu IN. laughing

| Anonimuserr a răspuns:

Păi atunci spune-le să-ți facă camera ta. Și gândește pozitiv, înlătură-ți gândurile astea care te fac să ai gândirea aceasta negativă. Terbuie să faci abstracție de întuneric să te gândești că nimic nu ți se poate întâmpla. Va fi mai greu la început dar te vei obișnui. Eu zic să nu mai vizionezi filme ca acela, să te uiți la comedii fără filme de groază ș.a.m.d.
Succes! Lasă perdelele mai trase pentru a intra ceva lumină în cameră. Și gândește-te că nu ai de ce să-ție urât pentru că nu ești singură în casă.

| Voro a răspuns:

Haha, imi aduc aminte ce problema aveam cu intunericul cand eram mic. Imi aduc aminte ca dormeam cu maicamea si tot imi spunea ca deja sunt baiat mare si ca ar trebui sa incerc sa dorm singur. Eu tot refuzam, bineinteles ca ziua imi impuneam sa dorm singur dar seara cum se facea ca mi se facea teama si saream in pat langa ea. laughing Pana intr-o zi cand mi-am luat inima in dinti sa zic asa si m-am aruncat singur sub plapuma. A fost un chin, imi treceau prin cap toate gandurile rele. Oare daca va intra cineva in casa, oare daca nu e inchisa usa de la intrare si tot felul de chestii nasoale. Dar pana la urma am pus capul bine in perna si am tras plapuma peste mine. Si asa m-am invatat ca o sa cresc mare si o sa ma fac de rusine si mi-am invins teama asta. In fiecare seara imi lasam geamu deschis pentru ca se mai aud sunete de afara, vantul si imi place foarte mult. laughing Asta iti recomand si tie, poti dormii cu usa de la camera deschisa pentru a stii ca esti mai aproape de tatal tau si ca el te poate auzi daca se intampla ceva.

| Devilgrim a răspuns:

Buna cred devil...

Spune-i la tatal tau ca vrei o camera si sa dormi singura e normal deja la o varsta.

"Dar imi este frica de intuneric " devil
(nu stiu cati ani ai )
Si eu am patit asta cand eram mic dar am facut ceva in privinta asta devil

Ma uitam la filme de groaza cu bunicii devil laughing
Si de la un timp a inceput sa-mi placa filmele de groaza...
Mai faceam si diverse chesti pe intuneric ca sa nu imi mai fie frica de exemplu : Sa ma duc la W.C, sa beau apa, sa ma uit singur la tv. in camera mica etc. ( serios poate suna ciudat dar asa mi-am invis eu frica laughing )

Bafta, poate ca te-am ajutat cu ceva big grin

| Devilgrim a răspuns (pentru Devilgrim):

P.S: Cand ma duceam la W.C etc., lasam becul stins

| 7octombrie a răspuns:

Pentru inceput, ai putea sa nu mai urmaresti filme de groaza!