| Dianne18 a întrebat:

Am de slabit mai multe zeci de kilograme ( 50kg) intr-un un an.
Ce dieta ati recomanda? Sau ce carti de unde sa aflu despre principiile alimentare/ care nu le stapanesc deloc...
Daca ati putea pe langa, a-mi indica o dieta, spune si despre ce este vorba..principiile de baza...
Dar cu sportul? este adevarat ca fara sport, la cate kg voi da jos, "se vor lasa pieile"? Ma pot ambitiona foarte tare, nu asta e problema, dar cum ar trebui lucrat corpul?
Si inainte de a incepe o dieta, ce ananlize de baza ar trebui facute?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai daca ai slabit 50 kg, nu ai avut o dieta? ori ai avut probleme de sanatate si ai slabit fortat?
Cel mai indicat sfat si demn de luat in seama este parerea unui medicnutritionist, in urma unor analize complexe, vei putea primi un regim/dieta personalizata, sportul este indicat atat timp cat sanatate iti permite.
O zi frumoasa sa aihappy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dieta drastica nu. Nu amesteca painea cu cartofi, paste fainoase. Nu manca dupa ora 18.00. Fa sport macar o ora pe zi. Nu manca nici fructe multe caci contin zaharuri. Manaca legume, carne slaba si pe cat posibil alba. Carne de peste este excelenta. Nu fa excese si uita de fastfood, sucuri, apa minerala carbogazoasa, inghetata si dulciuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu sport, fara sport la 50kg date intr un an sigur pielea ta se va lasa urat de tot

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| anonimg a răspuns:

Buna. Iti recomand cartea aceasta: http://viatasisanatate.ro/carte-de-bucate-herghelia
Isi merită pe deplin banii.

| Dianne18 explică (pentru anonimg):

Multumesc pentru recomandare, am sa tin cont

| Fatamuntilor a răspuns:

50kg? As zice sa ceri pararea unui nutritionist ca sa-ti recomande o dieta adecvata
Eventual fa un set de analize.

| vocea a răspuns:

P[ai cu mult sport si multa vointa succes nu ai nevoie de diete daca isnisti du-te la nutritionist

| georgiana999 a răspuns:

Ca sa slabesti trebuie sa micsorezi numarul de calorii pe care le mananci zilnic ( corpul are nevoie de 2000 calorii pe zi, iar tu probabil ai depasit de aceea ai luat in greutate).
Ca sa iti micsorezi portiile cel mai simplu ar fi,, Dieta cu apa'':
- Dimineata imediat ce te trezesti bea un pahar cu apa rece( fiind rece organismul va arde mai multe calorii ca sa readuca corpul la temperatura ideala);
-Trebuie sa ai 3 mese pe zi ( chiar daca dimineata nu obisnuiesti sa mananci chinuiete macar cu un fruct )
-Inainte cu fiecare masa bea 2 pahare de apa ( asta te va face sa mananci mai putin fara sa ai senzatie de foame)
-Ultima masa trebuie sa fie cu 3 ore inainte de ora ta de somn
-In total trebuie sa bei 8 pahare de apa ( cu cat se apropie ora de culcare reduce cantitatea de apa ca sa nu te trezesti ca vrei l-ai baie rolling on the floor )
-Important este sa nu bei apa ca si cum nu ai baut de 3 zile, ci o bei cu inghitituri cat mai mici si repezi
Daca te tii zilnic de aceste ponturi POTI slabi 20 kg intr-o saptamana/doua.
Cel mai probabil o sa ti se lase pielea din zona abdomenului sau o sa iti apara vergeturi. Abdomenele sunt cel ami bune ( 20 a cate 3 serii cu pauza de 1 minut intre serii asta in fiecare zi ).
-Alte ponturi: Fa dus in fiecare zi ( daca poti sa faci cu apa potrivita nu fierbinte asta ca sa puna mai bine sangele in miscare) asa elimini toxinele si datorita jetului de apa scapi de 200 calorii pentru fiecare dus ( ideal e sa faci dus dupa ce ai deput un efort fizic cat sa te faca sa transpiri, daca nu faci dus imediat, toxinele se redepoziteaza in corp si efortul tau este egal cu 0)
Sper ca te-am ajutat happy Succes!

| Dianne18 explică (pentru georgiana999):

Util sfatul tau, cu cele 8 pahare de apa.

| Alina49335 a răspuns:

Eu am 16 ani, tin dieta si merg la sala tocmai pentru a nu avea probleme cu greutatea( cu toate ca vreau mereu sa slabesc, am 1, 69 si 54 de kg). Deci, multe persoane publice (internatinale) controversate sustin dietele drastice sau, mai pe romaneste, foamea.Acum,la cei 16 ani ai mei, nu pot decat sa iti spun in cateva cuvinte simple ce se intampla cand faci foame sau tii o dieta mult prea drastice:metabosimul incetineste(devine o problema permanenta odata scazut, trebuie tratat cu pastile si diete pentru accelerarea lui pentru ca te ingrasi fara sa faci nimic gresit). Odata incetinit metabolsmul, grasimea se depune MULT MAI USOR, iar caloriile se ard MULT MAI GREU.Antrenorii si unele persoane publice(ca doar de acolo stiu eu atat de multe despre subiectul asta) sustin ca o dieta drastica NU ESTE RECOMANDATA! Trebuie sa iti schimbi modul de viata.Bun, mai jos o sa iti spun cateva reguli pe care eu le respect si le consider fundamentale.

1.Nu SARI peste nicio masa. (De ce sa n-o faci:http://www.realitatea.net/......9241.html)

2.Micul dejun este cel mai important! Eu iti recomand cateva sugestii (Ce poti manca)

-cereale integrale cu lapte degresat;
-fulgi de ovaz cu miere si nuca de cocos(accelereaza metabolismul si iti da senzatia de satietate)
-o banana cu iaurt degresat(0, 1%)
-o felie de paine prajita cu un ou fiert si o rosie);
++BEA CAFEA fara zahar! Accelereaza metabolismul;

3. Evita pastele, orezul, painea, PRODUSELE DE LA PATISERIE, FAST-FOOD-ul! Ingrasa!

4.Seara,dupa ora 6 NU MAI MANANCI NIMIC! Daca ti se face foarte foame, bei un ceai(indulcit cu miere sau salvie)

Cat despre sport, eu spun sa mergi la o sala (nu neaparat cu antrenor personal, e destul de scump:300 lei pentru 12 sedinte) si sa faci banda, biciclieta si stepper(astea te ajuta sa dai jos).De asemenea, iti recomand sa mergi la aerobic si kangoo (de 2 ori pe saptamana fiecare, sunt mai distractive decat sala si te ajuta la slabit si, mai ales, la tonifiere. Facand aerobic, scad sansele sa ti se lase pielea.

Succes:*

| EvaDuarte a răspuns:

Daca vrei sa slabesti atat de mult, ar trebui sa te gandesti la un stil de viata e care sa-l urmezi intreaga viata si nu la o dieta, pentru ca in momentul in care te opresti vei lua din nou in greutate. nu este indicat sa slabesti mai mult de 1-2 Kg pe luna si asta pentru ca desi dureaza mai mult, riscul de a te ingrasa rapid la loc este mai mic. Creierul tau este intr-un fel setat sa-i fie foame si sa consume pentru 50 kg in plus daca slabesti brusc si apoi nu mai urmezi dieta, creierul tau se va lupta sa castige greutate. Eu am avut intotdeauna o greutate normala, dar am inceput un regim in care doua zile pe saptamana mancam vegetarian, nu cruditati - cam ca la post - fara nimic de origine animala si s-au vazut diferentele - m-am simtit mai bine in perioada asta, eram mai putin balonata, iar dupa ce am renuntat am avut cateva saptamani un discomfor. in conditiile in care nu am micsorat portile si nu am vrut sa slabesc. Pentru un astfel de proiec du-te la medicul de familie iti va spune unde sa-ti faci analizele, ce anume si iti va recomanda un specialist. Dar gandeste-te serios la un stil de viata - nu poti sa alergi acum in fiecare zi si dupa ce slabesti sa nu o mai faci. Nici nu trebuie sa faci sport intens, mai ales daca nu esti obisnuita. Eu am slabit 6 kg in 5 luni(aveam 52 si am ajuns la 46, desi niciodata nu depasisem 48) doar mergand pe jos vreo 7-8 km, pentru ca aveam scoala departe de casa. incepe usor - mie mersul pe jos mi-a facut picioarele mai frumoase, nu doar ca am slabit