| bleakk a întrebat:

Am facut o consultatie oftalmologica si mi-a emis o prescriptie de ochelarii. Am la ambii ochi +0, 50 (DISTANTA), axa 90 de grade, distanta pupilara 58 mm. Mi-a zis ca e astigmatism. Cei care sunteti in cunostiinta de cauza si sunteti in masura sa imi dati un raspuns sunteti bine veniti. Credeti ca va fi nevoie sa port ochelari toata viata sau e "tratabil" cu ochelari in ceva timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| IoanaPsy a răspuns:

Depinde si ce varsta ai. Exista posibilitatea sa se remedieze in timp daca porti ochelarii prescrisi. Trebuie sa mergi anual la control oftalmologic pentru ca dioptriile se modifica, iar lentilele se uzeaza si trebuie schimbate. Mai exista si operatiile cu laser ca ultima solutie.