| ZuNNx a întrebat:

Am facut varicela de 3 zile si as dori sa aflu cat mai multe informatii despre evolutia acestei boli.
-in cat timp apar toate bubitzele
-se sparg sau se retrag singure
-cam in cat timp dispar aceste eruptii
-ai voie sa iesi afara din casa dupa 1 saptamana daca s-au mai ameliorat bubele...macar 2-3 ore
-este ceva normal sa-ti apara eruptii in gat(sub barbie, pe langa urechi),
-pot aparea complicatii daca am iesit afara din casa 2-3 zile din momentul eruptiei a 2-3 bubitze
-ma doare foarte tare in gat cand inghit si nu pot sa mananc.
-ce am voie sa mananc
-am voie sa fac baie, dus
-ce trebuie sa fac cu gatul daca ma doare foarte tare va rog ajutati-ma crying.

Dau fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Care este tratamentul varicelei?

La copiii anterior sanatosi, nu este necesar tratament medical. Doctorul s-ar putea sa prescrie antihistaminice pentru a preveni pruritul (mancarimea), dar de cele mai multe ori boala este lasata sa-si urmeze cursul. Pentru persoanele cu risc de complicatii, doctorul s-ar putea sa prescrie un antiviral cum ar fi aciclovir sau administrarea intravenoasa de anticorpi impotriva varicelei, cum ar fi imunoglobulina varicelo-zosteriana. Aceste medicamente pot reduce severitatea bolii, dar doar daca sunt folosite cu 24 de ore inaintea aparitiei eruptiei cutanate. Alte antivirale, cum ar fi valaciclovir si famciclovir, au fost aprobate doar pentru uzul la adulti.

Pentru reducerea pruritului, cele mai eficace sunt lotiunile cu calamina si antihistaminicele. Atentie la antihistaminice, deoarece unele pot provoca somnolenta si alte efecte secundare. Tratamentele traditionale pot avea efect si in acest caz: bai frecvente pentru a calma mancarimea, in care puteti adauga putin otet, bicarbonat de sodiu sau faina de ovaz.

Pentru reducerea febrei si disconfortului sunt indicate paracetamolul si ibuprofenul. Nu se administreaza aspirina copiilor, deoarece exista pericolul aparitiei sindromului Reye. Sunt in schimb eficace masajul usor pentru reducerea durerilor musculare si aplicarea de comprese inmuiate in apa calduta (nu rece!)

Pentru a preveni raspandirea bolii, este recomandat repausul la domiciliu, cel putin pana cand toate veziculele au facut crusta (aproximativ la 10 zile dupa aparitia primelor simptome).

si sa iti spun ceva! asrta din proprie experientatongue
ei su am avut varicela si ca sa imi iasa toat bubitele mai repede,am mancar o zi intreaga pe langa mancare castraveti murati! cat de multi poti sa mananci,sau varza murata,gogosari murati,orice muraturi,asa o sa ii iasa mai repede bubitele,si scapi mai repede!
mananca fff multe fructe,portocale,mandarine, clementine, kiwi si incearca sa nu te scarpini ca o a iti ramana cicatrici!
multa sanatate!

| AlinaaAli a răspuns:

Si inca ceva, sa incerci sa stai la caldura cat mai mult! sa nu iesi la frig! stai la caldura si o sa treaca mai repede!;

| Frunziix3 a răspuns:

Am avut si eu(pe cea mare).
-Pai aproximativ 3-4 zile.
-Asta nu stiu.Cred ca sa retrag.
-Pai...eu am stat aproximativ 1-2 saptamani.
-Nu cred ca ai voie eu nu am iesit pana dupa.
-In gat nu...pe gat da
-Pai nu...eu am iesit cand aveam o bubita 2-3.
-Pune un adult sa-ti dea cu albastru de metilen.Iti va trecewinking
-Pai... orice nu cred ca aceasta "boala" are legatura cu mancarea.
-Nu prea dar pe maini pe fata si prin zone obisnuite cu apa da.
-Albastru de metilen.
Sper ca te-am ajutat skumpa.kiss

| Raawrrr a răspuns:

Buna! Cred ca te doare gatul pentru ca ai si acolo o bubita nu cred ca trebuie sa te sperii, stiu pentru ca si fratele meu are si i-am spus doctorului si a spus sa faca galgara cu apa si biarbonat si dupa 5 min sa bea 2 ling de suc de lamaie fara nimic sper ca te'am ajutat :*

| viky_9593 a răspuns:

Buna sunt Viky si sunt din Constanta am 12 ani am facut pe 4 nov eu am varicela de o saptamana poarta rosu bea vin rosu pune pe o carpa rosie vin rosu stai la caldura cu el pe burta apoi pe spate ele vor aparea mai repede si mai multe iar apoi vor disparea date cu pudra mentolata pentru a nu te manca NU TE SCARPINA! VA RAMNE SEMNE si eu sunt copil si acum sunt sarbatorile de iarna si doresc sa ies afara cu colindul mama nu ma lasa dar eu voi iesibatting eyelashespapa sper sa te ajut macar un pic

| ZuNNx explică:

Eu, mai astept raspunsuri si sunt foarte curios de ce ma doare in gat crying ca nici macar nu pot sa inghit dar in rest nu ma doare decat cand inghit si am bube mari crying si am bube in gat in urechi, in curhee hee scuzati-mi limbajul peste tot sad dar gatu ma doare cel mai rau va rog cineva sa ma ajute fac orice.