| RoxAnana a întrebat:

Am febra musculara (am fost ieri la dansuri-hip hop-) si am febra musculara iar maine trebuie sa ma duc iar maine trebuie sa fiu in forma ce sa iau sa imi treaca cat de cat? (aspirina e buna?)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bianqita a răspuns:

Poti incerca cu aspirina, dus fierbinte insistand pe zonele afectate...Eu iti recomand, inainte de a face efort, sa mananci putina ciocolata, sau un cubulet de zahar, ceva dulce sa fie.Ai sa vezi ca nu o sa mai fie atat de rau.De asemenea, continua sa faci efort, dar treptat, nu tot deodata si ai grija sa te incalzesti bine. O zi buna!

9 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Trebuie ca, imediat dupa efort sa iei o lingurita de zahar intr-un pahar cu apa. In rest ai mai jos cateva idei de ceea ce ar trebui sa faci pentru a-ti diminua durerea
http://www.csid.ro/sport/scapa-de-febra-musculara-2744451/
http://www.doctor.info.ro/febra2.html

| MindFreak a răspuns:

Da e foarte buna aspirina pentru febra musculara, dar ia doar o jumatate de pastila si ai grija sa fie tamponata. Si vitamina C e buna in cazul febrei musculare. Incearca sa faci si niste exercitii fizice usoare sa te mai "dezmortesti" si niste streching. Si in final o baie calda cu sare. Bafta!

| jvEcu a răspuns:

Pune pe cineva sa iti faca masaj happy, fa o baie calda si maseaza-te cu buretele, incearca sa te relaxezi si iti trece.

| mrnmarius a răspuns:

Exista o aspirina naturala din salcie alba nu stiu daca ati auzit de ea, este excelenta impotriva febrei musculare citeste aici despre ea:
http://www.suplimente-naturiste.com/......-alba.html

| bebitzuluy a răspuns:

Aspirina e si ea buna la circulatie. Dar mai fa miscare ca eu cred ca doar asa iti va trece mai repede. Dar incearca si aspirina.

| Faηta a răspuns:

Paracetamolul sau aspirina sunt cele mai bune. Am incercat si eu.
Si poti sa mai iei un pahar de apa in care ai stors zeama de lamaie.

| moniquah a răspuns:

O lingurita de zahar sau aspirina... aspirina e buna in general, e recomandat sa iei una pe zi... nu stiu cat e de adevarat, dar pentru febra musculara sigur ajuta, e antiinflamator

| anelis_2088 a răspuns:

Maseaza-ti locul in care ai febra musculara cu putina crema, apoi fa-ti o baie fierbinte cu spuma, deoarece iti va relacasa muschii.
SUCCES!

| anelis_2088 a răspuns:

Iti trebuie o baie fierbinte pentru ca muschii ti se vor relacasa.SUCCES!