| omulpaiangan a întrebat:

Am fost alaltaieri la spital deoarece ma durea foarte tarr capul si ureche dreapta. Am fost diagnosticat cu otita congetiva. Mi-au fost prescrise niste picaturi si antibiotice. Cand pun picaturile in ureche, se infunda si picaturile raman acolo chiar daca stau si 30min. Cand indrept capul picaturile curg din ureche si mi se desfunda. Intrebarea e: picaturile nu trebuiau sa intre in ureche sau ceva de genul? Si cat timp tine pana ma vindec.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Picaturile nu pot depasi timpanul, efectul lor este strict in urechea externa. Acolo nu exista celule care sa le poata absorbi, deci este normal sa se scurga. Pe peretii conductului auditiv va ramane o pelicula extrem de subtire de medicament, care isi va face efectul local. O sa te vindeci cam in 7-12 zile.