| Raducu_Radu_1983 a întrebat:

Am fost la dentist ...si mia spus ca am o carie la o masea (daca mai asteptam imi luam adio de la masea ) si mia dat gaura ( dureros ).apoi mia pus o pasta albă. data viitoare cand ma fii duce o sa imi pună plomba finala iar întrebarea este imi va onora nervul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Data viitoare, te va intreba daca te-a durut in intervalul de timp scurs intre prima si a doua vizita.
Daca maseaua nu doare in acest interval de timp, nervul va fi pastrat si maseaua salvata(adica, ramane "vie"!).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cum evolueaza treaba pana data viitoare. Daca nu te doare dupa e a pus plomba aia provizorie nu cred ca e nevoie sa il scoata

| Felys a răspuns:

Nu,daca era cazul sa il omoare, ar fi facut-o deja, dar caria nu a patruns pana la nerv deci maseaua este salvata

| ʎpooɯ a răspuns:

Poate da, poate nu, iti va spune medicul.

| MikeMic a răspuns:

Stai asa. pasta aia alba e cumva pansament? Daca da, ea iti omoara nervul si la sfarist cand te v-a chema o sa-ti puna plomba. Mult succeshappy

| Koala4 a răspuns:

Ti-a facut obturatie de canal?
Daca da, maseaua e salvata.