Întrebare recomandată | Woosprit a întrebat:

Am fost la psihiatru, m-a diagnosticat cu o psihoza dar nu am inteles scrisul ca sa spun ce fel e. Mi-a prescris benzodiazepame, insa parintii nu vor sa le cumpere pentru ca sunt sedative si dau dependenta. Ei sustin ca eu nu am nimic, insa eu sunt mai mult decat convins ca am ceva si progreseaza destul de rapid.
Motivul pentru care parintii m-au dus la psihiatru a fost pentru ca ma taiam, ca sa scap de durerea psihica cauzata de mai multe motive " minuscule ", taieturile elibereaza endorfina care imi alunga durerea.
Durerea venea din unele idei despre unele persoane sau obiecte, scenariile erau total ireale, irealizabile.
Am unele idei care m-i le tot aduc aminte din nou si din nou si de fiecare data ma ranesc la fel de mult.

Ceea ce imi aduce durere e familia, in care niciodata nu am facut nimic bine, parintii mi-au repetat de zeci de ori ca ii omor cu zilele, desii nu sunt vreun drogat sau betiv. Nu imi merge bine cu scoala pentru ca nu ma pot concentra pe ea, sunt prea slabit psihic, pe langa familie mai e singuratatea, si esecul in iubire, incapabilitatea de a gasi pe cineva care sa imi inteleaga fiinta.

Ce ar trebui sa fac? Simt uneori ca vreau sa ma ranesc mai tare, atat psihic cat si fizic, ca vreau sa innebunesc, am perioade depresive in care nu vorbesc cu nimeni si ma izolez in gandurile mele, si perioade de nervozitate in care ma lovesc / lovesc pe altii pe motive neinsemnate, trantesc si distrug sau sparg sau chiar plec de acasa cu gandul ca sigur am sa reusesc sa ma descurc cumva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Da,sunt sedative, dar te ajuta sa te linistesti si de indata ce nu vei mai avea probleme cu somnul nu le mai iei, nu mai dormi 1 noapte -2, nu te speria de asta, apoi revii la normal.Am luat eu diazepam.Pana mi-am reglat somnul...a durat.Si eu am avut pshihoza polimorfa acuta (ceva gen depresie dusa la extrem), cam din aceleasi motive ca tine. Poti sa cumperi depakine chrono sau orifiril care contin valporat de sodiu si sunt substante care nu dau dependenta mai deloc.Nu te umfla cu medicamente si ai incredere in medicul tau.Nu te lua dupa parinti daca medicul a zis ca ai ceva, ai.Insa asa ceva este echivalent depresiei nu ai de ce te teme si trece cu medicamente.Nu mai gandi negativ, implementeaza-ti in minte ideea (linisteste-te) cand te simti ciudat. Faptul ca observi ca ai avut idei aiurite este foarte bine, inseamna ca nu este ceva avansat si poate fi vindecabil suta la suta.La fel am fost si eu, dar in cateva luni m-am refacut complet.Acum la 6 luni de la asa ceva mai iau numai 1 plic de orfiril 500 seara.Trebuie sa iti imbunatatesti starea de spirit in primul rand.Si nu mai gandi ciudatenii ca te scrantesti, nu-i adevarat.Gandeste-te ca ai declansat procesul cu ajutorul gandirii, daca reusesti sa faci reversibil procesul te vindeci.Adica iesi si distreaza-te, nu mai asculta de nimeni fa ce vrei, mergi in natura, o sa vezi cat de bine va fi.Si i-ati medicamentele, asa ceva netratat o sa duca la schizofrenie si din asta nu mai ai scapare.Eu am trecut prin asa ceva cum ti-am zis, daca vrei sa vorbim da-mi pe privat facebook-ul, si parintii tai pot vorbi cu mine pe facebook si o sa le zic ce si cum am luat eu.Prima data am luat multe medicamente (5-6 specii), apoi mi-am revenit si doza a scazut.Hai sa vorbim,o sa iti ridic moralul happy.Te salut cu respect!
A, si vezi ca faza cu iubirea nu este asa, esti un om normal, psihoza nu este o boala a mintii precum schizofrenia, ci cu totul altceva.Vezi sa dormi de la 20-23 pana dimineata, nu te culca tarziu si incearca sa respecti un program de somn, macar cateva saptamani, o sa te ajute enorm, si vei vedea beneficii in 2-3 zile daca te culci ok.

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Părinții tăi nu ai simțul răspunderii sau ce?
Urmezi tratamentul prescris dacă vrei să-ți fie bine!
Cu afecțiunile pshiatrice nu este de joacă, te rog să le arăți această postare.
Pa, pa.

mira
| mira a răspuns:

De ce ai mai mers la psihiatru daca nu iei tratamentul? Asculta-l pe medic.Nu ai primit o reteta gratuita?

| RAY a răspuns:

Eu nu vad nimic ciudat in cazul tau

| OoBunnyoO a răspuns:

Pararerea mea ar fi sa incerci sa iti convingi parintii sa mergeti la un alt specialist.
Ceea ce cred ca ar fi indicat este sa urmezi niste sedinte terapeutice (indicat ar fi un psiholog/psihoterapeut axat pe psihoterapia cognitiv comportamentala) si un tratament medicamentos. Eventual, ii poti spune medicului ca parintii nu vor sa iti cumpere sedative puternice si sa iti prescrie ceva mai usor. Parerea mea este ca problema ta trebuie luata din ambele parti. Doar medicamentele nu vor face problema sa dispara. Dar cu o indrumare potrivita si cu tratament, pe teremen lung exista o cale de rezolvare.
Cat despre parintii tai, sunt convinsa ca te iubesc. Dar probabil sunt frustrati din cauza problemelor pe care le ai si nu stiu exact cum sa gestioneze aceasta frustrare. Pana la urma sunt doar oameni si nu exista un ghid integral despre cum ar trebui sa iti cresti copiii. tongue

| untu a răspuns:

Spune-i parintilor tai sa respecte reteta prescrisa medicului specialist si trebuie neaparat sa-ti urmezi tratamentul! Mananca ciocolata neagra si amaruie,niste seminte prajiite( albe sau negre) sint foarte bune pentru stress,nervozitate si oboseala! Sa mai bei si niste ceai de tei cu lamaie,o cana de lapte pe care sa-o bei inainte de culcare! Iti spun eu ca exista Dumnezeu,asa cum respiri aerul curat,il simti,dar nu-l vezi ca este peste tot,asa este si cu credinta si Dumnezeu! Incearca sa mergi la mormantul parintelui Arsenie Boca de la Manastirea Prislop, nu strica sa te rogi o rugaciune si spune dorinta de a vindeca( pentru sanatate) dupa rugaciune, sa faci cruce si saruta crucea mormantului parintelui Arsenie Boca, atinge-l pamantul mormantului si aprinde-le o lumanare! Si apoi poti sa mergi acasa, o sa vezi ca pe drum vei simti o caldura inauntrul tau si te vei vindeca complet! Ai sa vezi si sint foarte sigur ca o sa te vindeci! Multa sanatate iti doresc!

| MaliciousDeath a răspuns:

Incearca sa dramatizezi putin mai mult in fata lor, sa-i faci sa inteleaga faptul ca ai probleme.Dezlantuie-te.Plus ca dependenta nu apare asa des daca nu consumi in exces.Le poti spune ca o sa respecti un program si ca o sa-i lasi pe ei sa se ocupe de administrarea corecta.
Iar daca mai ai vreun strop de interes fata de propria persoana, incearca sa vezi medicamentele doar ca pe un simplu suport, nu ca pe o rezolvare a problemei.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Pinocchio a răspuns:

Trebuie facut ceva, e clar ca esti bolnav, nu degeaba ai primit diagnostic de la specialist.
Si parintii tai nu prea te ajuta daca neg acest lucru si nu poti lua tratament.
Daca altceva nu se poate incearca sa te duci la un alt specialist, poate doua pareri identice vor convinge si pe parintii tai.
LUPTA! nu renunta, fa tot posibilul sa te vindeci, sa te faci bine, este viata ta care trenuie traita frumos si poate fi atat de frumoasa.

Răspuns utilizator avertizat
| Mario76 a răspuns:

In primul rand ar fi poate de ajutor sa apelezi atat la un psiholog cat si la un duhovnic. Dar un duhovnic bun, care sa stie cu ce sa repare sufletul tau nu sa te afunde si mai tare. Nu ar fi rau sa mergi si la mormantul parintelui Arsenie Boca de la Manastirea Prislop. Cat priveste medicatia...aceea da dependenta. Incearca calea naturista. Uite un site bun care poate te va ajuta: http://www.farmacia-naturista.com/tratamente-naturiste/depresie.html
Nu ar fi rau sa incerci singur sa iti aduni gandurile, sa te calmezi, incearca sa te rogi, cu rugaciuni simple, scurte dar eficiente. Rugaciunea calmeaza. Si ajuta.

| Woosprit explică (pentru Mario76):

Crezi ca e asa simplu? Ma duc si stau in genunchi si trece? Nici macar nu cred in d-zeu am umblat pe la psihologi si psihiatri si tu imi spui sa ma rog?

| Mario76 a răspuns (pentru Woosprit):

Eu ti-am sugerat o idee. Daca crezi ca Dumnezeu e asa de complicat si daca sa te rogi sau sa stai in genunchi nu te ajua... iti respect parerea. Am incercat sa iti sugerez o solutie. Atat.

| SeSeBawss a răspuns:

Scuze de intrebare.....Parintii tai nu isi permit medicamentele?

| Woosprit explică (pentru SeSeBawss):

Nu e o intrebare deranjanta, pentru mine banii nu reprezinta nimic, doar o iluzie a valorii, insa imi permit medicamentele, dar din cauza faptului ca sunt sedative si dau dependenta parintii nu vor sa le cumpere.