| Derye a întrebat:

Am gasit pe net urmatoarea afirmatie:
" In perioada de crestere, cel putin la baieti, mai intii cresc extremitatile (miini, picioare, nas ) si apoi se "proportioneaza" prin latire (fata, corp etc.). Apare la inceput efectul de macara (baieti pe care ii vezi din China, dar nu ii poti nimeri cu un transatlantic de la 10 cm). Din cauza asta spun sa mai astepti. "

Adevarat sau aberatii? Astept raspunsuri in special de la medici/studenti la medicina.

D:

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| monique a răspuns:

Cam asa-i: mai intai te lungesti tare, abia apoi se dezvolta spatele si masa musculara. Depinde si de tine sa faci sport si sa te alimentezi cum trebuie. Si intreaba-ti rudele, mai ales tata cum s-au dezvoltat, ca si la tine va fi cam la fel.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E adevarat. Pe la 13-14 ani baietii par niste paienjeni, lungi cu mainile pana la genunchi si picioare de un kilometru. Abia apoi se mareste si trunchiul.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este absolut adevărat.
Unui pom nu-i cresc întâi ramurile, apoi frunzele și în final fructele?
Așa este în firea umană, medicina nu poate da un răspuns exact, nefiind o știință exactă.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Cam asa este, se schimba proportiile. La copii, membrele sunt mai scurte in raport cu corpul, in special picioarele. Dar faza cu macaraua si transatlanticul este cam exagerata. laughing

| marrr a răspuns:

laughing Derye, asa este, dar nu mai e nevoie sa zic pentru ca deja ai primit raspunsurile dorite. Nu este neaparat un motiv dupa care fetele se uita dupa baieti mai mari. Se uita dupa baieti mai maturihappy. Conteaza si infatisarea, pentru ca o fata la 14 ani arata de 15-16 si nu ar vrea sa iasa cu unul care inca mai are acea fata de copil si trebuie sa intelegi astathinking
Apropo, de ce esti asa trist incat dupa fiecare intrebare apare cate-un "D:"?

| Derye explică:

Asta e inca un motiv, pentru care fetele umba cu baieti mai mari, hihi
Just saying, oricum multumesc pentru raspunsuri.

| Derye explică:

D:-ul e semnatura mea.