Întrebare recomandată | Anonim2721 a întrebat:

Am și eu o problemuță.
Dimineața când mă trezesc, sunt foarte, dar foarte obosită, am și stări de anxietate (câteodată simt ca și cum mi-ar păsa, dar nu fac nimic pentru a rezolva ceva). Am deficiențe de concentrare și uit repede (unele chestii, precizez), și în timpul zilei mă simt obosită. s-ar putea să am ficatul obosit? ce mi-ați putea recomanda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel ami adesea simptomele descrise de tine sunt date de excesul de calculator, telefon, televizor, tableta. Verifica daca le folsoesti sanatos. Asta inseamna cam asa: niciodata telefonul mai mult de 20-30 de minute pe zi (insumat). Niciodata televizorul mai mult ed doua ore pe zi. Niciodata calculatorul prea mult (cat lucrezi si maxim 20 de minute in plus pe zi). Niciodata televizor, telefon, tableta, calculator, laptop in ultimele doua ore inainte de culcare. Niciodata sa nu dormi cu vreunul din aceste obiecte in camera. daca esti nevoita, ele trebuie inchise, scoase din priza si, dupa utilizarea lor trebuie aerisit viguros inainte de culcare (macar o ora daca nu doua).

NOname
| NOname a răspuns:

Am o întrebare, cât de sănătos mănânci?

Suntem ceea ce mâncăm.
Vezi pe aici prin comentarii ce şi de ce ar fi bine să faci, ca să te simţi mai bine:
http://www.tpu.ro/......es-filmul/

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi sa ti faci analizele, poate ai diabet. Ce vârstă ai?

| WaterDrop a răspuns:

Din ce spui tu poate fi anxietate (oboseala, lipsa concentrare), insa pot fi si o multime de alte motive.Te doare ceva pe undeva? Ficat obosit doar daca ai baut mult sau mananci gras/mult dar este o posiblitate si aceasta. Probabil insa dormi prea mult/te culci tarziu sau nu faci nimic toata ziua. Poate fi si o depresie.Fa niste analize si apoi revino cu mai multe detalii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau s-ar putea ca organismul tau sa nu asimileze destul de bine unele vitamine sau minerale.
De ce nu consulti un medic?(iti va indica ce tip de analize trebuie sa faci pentru a afla DIAGNOSTICUL(pronosticul) CORECT si desigur iti va prescrie un TRATAMENT CORECT.
Multa sanatate!

| Blue_Cynthia_2000 a răspuns:

Consultă medicul de familie. sau ai grijă de tine: sper exemplu, renunță la mâncarea nesănătoasă, bea ceaiuri, multă apă, ai grijă ca mâncarea pe care o mãnânci să conțină cât mai puțin aditivi, și sã nu uităm, fă sport.