| Himera a întrebat:

Am inceput tratamentul hormonal cu pilulele contraceptive karissa, recomandate de medicul ginecolog, acum 2 luni, in urma unei hemoragii de 1 luna. Am luat pauza de 7 zile, acum o saptamana asa cum trebuia, am avut menstruatie 4 zile, apoi iar am inceput tratamentul, am luat pastile vreo 3 zile si in urmatoarele 2 zile proasta de mine a uitat sa le ia si iar am facut baie de sange. Vi s-a intamplat si voua asa ceva? E normal? O sa mi se opreasca daca le iau in continuare(am mai luat deja 2 pastile), ma doare burta de mor, ma simt ca naiba. (sa nu dea sfantul sa ma trimita vreunul la ginecolog iar, ca il decapitez)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Da, se poate întâmpla, organismul a reacționat la întreruperea anticoncepționalelor și a apărut o sângerare ca o menstră, o sângerare de întrerupere. Continuă să administrezi pastilele care ți-au rămas, în fiecare zi la aceeași oră, este posibil să mai ai sângerare pentru o vreme, sau spotting pentru tot restul lunii. Dacă nu se oprește ar trebui să mergi la ginecolog din nou fără să decapitezi pe nimeni.
De asemenea protecția contraceptivă este redusă în săptămâna următoare, trebuie să folosești și alt mijloc contaceptiv cum ar fi prezervativul.
Pe viitor pentru a nu uita să le iei, pune-ți o alarmă pe telefon în fiecare zi la aceeași oră, de preferat dimineața, ca să ai o șansă să o iei mai târziu dacă uiți cumva.

1 răspuns:
| Adina77 a răspuns:

Buna!
Pai cred ca trebuie sa incepi tratamentul din nou dupa noua schema.
In functie de prima zi a,,baii de sange,,,cum te exprimi.
Nu stiu daca trebuie sa mergi la ginecolog neaparat.
De obicei exista in orice oras cabinet de contraceptie.
Cauta pe Google si intra acolo sa intrebi.Ele sunt experte.
Nu te poti juca cu hormonii ca-ti dai organismul peste cap.
In plus, daca sunt luate aiurea, scad efectul contraceptiv.