| Narsha a întrebat:

Am luat de undeva..."vizitatori"in parcryingDoar ca atunci cand a vazut mama a zis ca pe vremea ei paduchi erau mici si negri, nu un pic roscati, mai mari Oare sunt paduchi? Doar a trecut ceva vreme de cand era ea mica...
Nu stiu ce sa cred.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Clatit parul cu gaz (petrol lampant), periat cu un pieptene des

| Denisa a răspuns:

Stiu cum esad Am avut anul trecutsad M-a prins la scoala doctorita cu paduchi in cap...nici macar nu stiam ca amlaughing Am plans cateva zile incontinuustraight face In fine. Am folosit tot felul de sampoane de la farmacii dar nu si-au facu efectu. Eu mi-am cumparat de la un magazin maghiar, o solutie numita Nitifor, cred ca pe baza de petrol si asa am scapat in 2-3 zile total de ei. Dupa m-am tuns si mi-a scos mama ouale moarte, dar majoritatea pur si simplu au cazut de la aceasta solutie. A costat in jur de 12 lei dar e foarte buna. Importata din Ungaria. Poate gasesti la farmaciihappy Oricum nu fi trista ca peste cativa ani o sa razi de aceasta intamplare:*

| GiuliaTamas a răspuns:

Si eu cand eram mica am trecut prin aceasii situatie am luat de la tiganca clasei x(

Tatal meu tot o sacaia pe mami sa mergem la farmacie ca exista sampon special da nu am mers sti cum am scapat de ei? stateam in fiecare zi cu mami trei ore pe canapea si mi luat dupa acea ma periat cu un pipten foarte des si mi-a facut un tratament mi-a pus apa calda intr-un lighean si dupa aceea mia pus ulei de mancare pe par m-am clatit si in cateva zile nu mai erau asa putin. eu am avut ca si tine asa aveam si eu roscati sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt scamute cu labute. da-te cu gaz sau intreaba la farmacie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia Pedex de la farmacie e un balsam de par, costa cam 14 lei, sau sampon antipedicular dr.soleil, asta e mai scump, cam 50 de lei, inceraca si cu gaz ( daca gasesti ), tunde-te cat mai scurt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum arata paduchii si nu ai oferit suficiente detalii. Mama ta s-a uitat in parul tau? Daca esti convinsa ca ai paduchi, da-ti cu gaz(ai grija ce cantitate folosesti. Exista posibilitatea de a-ti arde rau de tot pielea).

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchii si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul si ce bine miroasa.

Puphappy

| lady_8865 a răspuns:

Da sunt paduchi.happy. si daca vrei sa scapi de ei. ori te dai cu petrol.straight face ori te dai in fiecare zi cu spirt pe cap. dupa care iti legi parul si iti pui un prosop pe cap. tii vreo ora doua.thinking dupa care te speli cu apa cat poti tu de fierbinte.in cateva zile trebuie sa iti dispara...happy. si inca ceva. la scoala tineti parul prins.happy mai sigur asa.big hug