| Alabalaportocalaalina90 a întrebat:

Am luat escapelle, contactul sexual a avut loc in ultimele zile de menstruație cand mai aveam acele secreții maro. Am luat pastila in primele 72 de ore,nu s a terminat in mine dar era pt prima data fara prezervativ pt amândoi si am vrut sa fim siguri. Menstruația a fost foarte redusă, m a ținut 4 5 zile dar curgea puțin. Oare a fost menstruația sau am rămas însărcinată? Sunt speriata pr ca a fost foarte reducă si nu da niciun semn ca ar veni alta. multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intotdeauna cand este folosesta pastila contraceptiva cantitatea de menstra va fi redusa cantitativ deoarece hormonii introdusi in corp vor afecta buna functionare a celorlalti hormoni.Intro asemenea situatie se formeaza un endometru insuficient de dezvoltat, subtire, anemic impropriu implantarii unui eventual ovul fecundat. Ar trebui sa stii ca la menstruatie se elimina din uter endometrul degenerat si vasele de sange aferente si in acest caz din cauza ca in acest ciclu menstrual pastila administrata a impiedicat formarea unui endometrul normal dezvoltat si cantitatea de menstra a fost mult mai mica din acest motiv. Chiar daca a fost slaba cantitativ (din motivele explicate), poti fi convinsa ca a fost vorba de adevarata menstruatie care s-a PORNIT LA DATA NORMALA (circa 28 de zile) ceea ce inlatura orice posibilitate de a fi insarcinata.Un raspuns mai explicit de atat nu se poate formula.

2 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Menstruatie este dereglata de acest medicament (contine concentratie mare de hormon) De asemnea poti avea menstruatia neregulata mult timp de acum in colo.

| Akihito a răspuns:

Atunci cand esti la menstruatie sansa e mica sa ramai insarcinata si daca ai folosit si conceptinale si mai mica, dar tot poti ramane insarcinata, chiar si cu sanse mici. Semnele de sarcina or sa apara mai tarziu si atunci iti poti da seama, de asemenea poti incerca un test de sarcina.