| angel1797 a întrebat:

Am luat pilula de a doua zi ma cam doare burta si spatele ce credeti poate fi din cauza acesteia...si care este parerea voastra despre acesta pastila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Scuze pentru acest răspuns TARDIV - dar azi ţi-am răspuns la o altă întrebare ( ulterioară ) şi, cu această ocazie am studiat şi celelalte întrebări puse de tine - am constatat că NU prea ai primit răspunsuri CORECTE ( erau puţine şi cam incorecte/incomplete )!

Având în vedere natura aspectelor/problemelor pe care doreai să le "elucidezi" - aspecte destul de SERIOASE - am să încerc să-ţi răspund AICI ( în ordine cronologică ) la majoritatea întrebărilor puse anterior ( deoarece ele au legătură unele cu altele )!

Referitor la întrebarea din 21 mai :

Am înţeles că ai 17 ani şi ţi-ai început viaţa sexuală la 15 ani ( cu acelaşi băiat cu care eşti şi acum ).
De asemenea, din întrebarea pusă, am înţeles că NU ai ciclu regulat ÎNCĂ!

Ar fi important de ştiut la ce vârstă ţi-a venit prima dată menstruaţia şi dacă ai avut vreodată ( de atunci până acum ) ciclu REGULAT ( adică timp de cel puţin 6 luni să-ţi vină la acelaşi interval/număr de zile ),...

Apoi, referitor la senzaţiile de vomă şi durerile de burtă de care te plângeai în acea întrebare - ele se PUTEAU datora faptului că urma să-ţi vină ciclul. Durerile de burtă ( abdominale ) mai pot fi şi simptom de răceală!

Referitor la întrebarea din 27 mai :

Aici iar pomeneşti de dureri foarte MARI de burtă ( după ÎNCĂ o săptămână - ceea NU este normal, e EVIDENT că cele iniţiale s-au AGRAVAT - şi CRED că era vorba de o răceală abdominală severă!

Acolo mai spui : "uneori simt ca mi-ar bate ceva ( ca o zguduitura ca si cum ar fi inima )" - aşa cum corect ţi-a răspuns cineva, e vorba de puls ( nu e nimic grav )!

Referitor la întrebarea ulterioară ( tot din 27 mai ) :

În primul rând, după calculul pe care l-am făcut ( retroactiv ) e FOARTE POSIBIL ca la momentul în care ai făcut sex NEPROTEJAT cu prietenul, să fi fost ÎNCĂ în perioada cu FERTILITATE RIDICATĂ - deci, RISCUL de sarcină era destul de mare!

CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care POATE conţine spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi POATE conţine spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de partener, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Bine-nţeles, asta în cazul unui ciclu REGULAT; dacă ai menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL există permanent!

DECI, e foarte IMPORTANT ca să te PROTEJEZI de fiecare dată cănd faci dragoste/sex – şi asta, mai ales în cazul în care NU ai ciclu REGULAT!

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Bine-nţeles, dacă ai menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL de sarcină există permanent ( deoarece nu şti când ai ovulaţia )! Iar dacă ai ciclu REGULAT, atunci RISCUL este mai crescut în perioada cu fertilitate mai mare ( DAR asta NU înseamnă că în rest ar fi inexistent, ci doar că ar fi mai scăzut )!

De aceea, RECOMAND o igienă IMPECABILĂ ( atât înainte, cât şi după ) - şi, NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Şi chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor )!

DECI, în concluzie, e POSIBIL să fi rămas însărcinată la acel moment – mai ales că, ULTERIOR, nu mai dai detalii despre aceste aspecte ( venirea menstruaţiei, trecerea durerilor abdominale, eventuale controale medicale ginecologice, etc. )!

Referitor la întrebarea din 29 mai :

La acea dată te plângi de „ameţeli foarte puternice în ultimele 2 zile" – lucru care se putea datora ( aşa cum ţi s-a răspuns acolo ) unor scăderi ale nivelului de calciu ( eventual chiar şi magneziu ), sau chiar alimentaţiei deficitare/necorespunzătoare ( posibil şi din cauza stresului, ori a unei anemii care s-a agravat )!

Referitor la întrebările din 5 iunie :

Aici pui ( în aceeaşi zi ) 2 întrebări referitoare la „pilula de a 2-a zi" - întrebări care mă pun pe gânduri!

Întâi zici că „ai luat pilula … şi te cam doare burta şi spatele" – aşa cum ţi s-a răspuns, acele dureri se pot datora faptului că urma să-ţi vină ciclul ( în urma acelei pilule )!

De asemenea, e IMPORTANT să şti că "pilula de a 2-a zi" NU se ia decât CEL MULT de 2 ori pe an ( la un interval de 6 luni ) – EA reprezintă o metodă de contracepţie DE URGENŢĂ - deci, NU se utilizează frecvent când bănuieşti că e posibil să rămâi însărcinată!

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ alte metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Ar fi bine să te informezi despre aceste chestii, pentru mai multe detalii vezi linkul : http://www.sfatulmedicului.ro/......ua-zi_1091

De asemenea, e foarte IMPORTANT de ştiut că - în special aceste "pilule de a 2-a zi" - PRODUC o "explozie" hormonală care DEREGLEAZĂ starea generală a organismului ( şi astfel împiedică o eventuală fecundare a ovulului, deci o eventuală sarcină )!

Din această cauză, în GENERAL după administrarea acestei "pilule", se produc DEREGLĂRI ale menstruaţiei ( întârzieri, chiar de mai multe luni ) - iar dacă la tine NU s-a întâmplat acest lucru, atunci NU a vut EFECTUL scontat - deci, e POSIBIL să fii însărcinată ( din acest punct de vedere, la fel cum e posibil să-ţi vină ciclul PESTE sarcină )!

În cazul în care NU doreşti o eventuală sarcină, şi DOAR dacă a ejaculat în tine ( din GREŞEALĂ ) în perioada fertilă - atunci FOLOSEŞTI contracepţia de urgenţă : "pilula de a 2-a zi", care TREBUIE luată la MAXIM 72 ore, şi maxim 2 tratamente pe an!

Cam astea ar fi explicaţiile şi răspunsurile la întrebările tale!

ACUM, am şi eu foarte MULTE nelămuriri, şi am să te ROG să-mi răspunzi URGENT şi CORECT/real - deoarece este vorba de nişte aspecte foarte GRAVE!

E foarte IMPORTANT de ştiut DACĂ după data de 19 mai ( şi până acum ) ţi-a mai venit ciclul ( sau nu )?

Apoi, în privinţa acelor dureri de burtă, senzaţii de vomă şi ameţeli puternice : Ai fost la medic ( preferabil la ginecolog ) - şi dacă da, atunci care a fost diagnosticul şi ce analize ţi-a făcut + ce tratament ţi-a dat ( mă interesează şi data )?

De asemenea, e foarte IMPORTANT de ştiut dacă în acest interval de timp ( după 19 mai ) ai făcut vreun test de sarcină; dacă da, atunci câte, ce tip, la ce date şi ce au indicat?

Apoi, TREBUIE să ştiu DACĂ ai fost la medicul ginecolog ( după 19 mai ) şi dacă ai făcut vreun ecograf ( pentru depistarea unei posibile sarcini )?

Mai mult, TREBUIE să mă lămureşti DE ce ai luat ACUM ( în data de 5 iunie ) "pilula de a 2-a zi"?
Şi dacă în urma ei, ţi-a venit ciclul ( eventual DACĂ după aceea ai mai făcut vreun test de sarcină şi ce a indicat )?

Cam astea ar fi întrebările mele, te ROG să-mi răspunzi URGENT şi CORECT la toate, prin mesaj privat - asta deoarece EU suspectez o eventuală sarcină, de la momentul 10-14 mai ( cu o eventuală menstruaţie peste sarcină )!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

1 răspuns:
| anonima3389 a răspuns:

S-ar putea sa te doara burta si spatele pentru ca trebuie sa-ti vina menstruatia(de obicei dupa ce iei pastila iti vine la cateva zile menstruatia). aceasca pastila nu ai voie sa o iei mai mult de 2 ori pe an, pe viitor fii mai atenta, foloseste prezervativ.