| Fabiana2R a întrebat:

Am mai pus o data aceasta intrebare, dar nu formulata corect. am o infectie maricica la un deget de la picior(nu la unghie), si astazi merg la spital (poate scap de ea). ce imi vor face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Daca ai fost chemata la spital pentru panaritiu inseamna ca infectia e mai profunda si va trebui indepartat chirurgical puroiul si tesutul necrozat ( in unele cazuri se indeparteaza si unghia) - dar asta se face sub anestezie locala, dupa care se va face toaleta plagii, se panseaza si tratament cu antibiotic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, va curăţa de puroi locul respectiv, îl va dezinfecta şi te va pansa.
Dacă ai unghie încarnată ( crescută în carne ) o să taie acea "margine" şi, probabil că vei primi tratament cu antibiotic.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Se curata locul infectat, il dezinfecteaza apoi pune pansament.
Te pup!