| raduradu2014 a întrebat:

Am matreata...ce sampon imi recomadati? sa scap de ia ...am incercat mai multe sampone si nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist DERMATOLOG pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, AI dermatită seboreică :(

Toate cele bune.

| stlucian a răspuns:

Sapun cu sulf.Il gasesti in farmacii.Nu miroase foarte bine dar dupa spalare un balsam de par rezolva problema.thumbs up

| iuyugu a răspuns:

Un sampon pe care il foloseste si fratele meu care are matreata : Clear
Si el are culoarea albastru pe cutie si mai scrie sub clear HAIR STRENGTH

| Constantin_Andreea_1998 a răspuns:

Buna, aceeasi problema am avut-o si eu in urma cu un an. Mama mi-a spus sa ma dau cu ulei de masline pe par si sa il las o noapte apoi sa ma spal. Am incercat, iar dupa cateva zile matreata a disparut! Eu folosesc sampon cu extract din plante pentru. ca am parul mai fin. Sper ca te-am ajutat.
P.S. Nu mint este chiar ajutatoare metoda aceasta! :*