| flori123 a întrebat:

Am mers la medic si mi sa depistat ca am stafilococul auriu, medicul mea spus ca nu-i nimic complicat si mi-a dat un tratament si mi-a zis ca sigur am sa scap de el, dupa ce am urmat tratamentul am facut ear analiza si ear mi l-a aratat ca este. Ce as putea sa fac, cum sa scap oare de el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ellene a răspuns:

Si eu am aceeasi problema si mi-a dat doctorita reteta cu oxacilina si nistatina. Oxacilina se ia din 6 in 6 ore, cate o pastila, iar nistatina din 8 in 8 ore cate 2 pastile. La analize s-a descoperit ca e rezistent pana si la penicilina, asa ca mi-a dat sa iau ce ti-am zis. Mai bine du-te si fa analize in alta parte, poate iti da alt tratament. Sanatate happy

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Stafilococul aureu este un germene deosebit de rezistent la antibiotice, care se gaseste, din pacate, peste tot. Daca nu l-ai sterilizat, inseamna ca nu ai luat destule zile antibiotic ( 10 zile) sau doza care ti-a fost prescrisa nu a fost suficienta.

| asdgfhresry a răspuns:

Se face cu antibiotic si apoi moldamin.