| Girly97 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Puteti vota cu DA sau NU pana duminica, 1 februarie 2015. Funda va fi primita de cel care va da si o explicatie buna pentru alegerea lui! Am entorsa din 4 ianuarie pentru ca am cazut la intrarea in Mega (am avut ghetele pline de zapada) si am facut tratament doua saptamani cu repaus, gheata si Nurofen. Dcotorul mi-a spus ca o sa mai fie umflat si o sa ma mai doara doua-trei luni. Doctorul de familie mi-a recomandat fizioterapie primavara, cam in martie, sa se mai incalzeazca pe afara. Daca nu imi va face bine fizioterapia, s-ar putea sa fiu trimisa la acupunctura, dar dupa o experienta neplacuta in copilarie (nu vreau sa vorbesc despre asta prea mult, dar am fost pacalita de mama mea ca ma duce intr-o dimineata la control si mi-au luat sange, a durut foarte rau) nu prea am chef de asa ceva... Ar trebui sa: 1) mint ca sa scap de ace si de stresul pe care l-as avea? sau 2) sa spun adevarul chiar daca as intalni o frica imensa? Votati cu DA sau NU si puneti numarul 1 sau 2. Funda va fi primita de cel mai bun raspuns. Astept raspunsuri pana pe 1 februarie! Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Chiar crezi ca vom vota asa ceva? nu crezi ca este vorba despre sanatate piciorului tau?
Lasa medicina sa isi faca treaba si nu ai ce sa faci decat sa te supui acelor reguli.
Vorbeste, ai acest drept sa vorbesti despre teama ta cu m edicul/cu m, ama si vor sti cum sta situatia.
De tine depinde totul si tu esti cea care sa voteze pentru ADEVAR!
O zi buna sa aihappy

| AdelinaC a răspuns:

Nu am auzit pana acum ca entorsa sa se trateze cu acupunctura! Fizioterapie da, chiar ti-ar face bine si te-ar ajuta sa te recuperezi mai bine si mai repede.
Ia-te mai repede dupa medicul ortoped, pune un bandaj compresiv pentru a reduce umflatura, stai cu piciorul in sus (mai ales noaptea pentru a nu se produce edem), iar daca nu iti va trece dupa intervalul spus de el, sa mergi iar la un consult. Lasa medicul de familie ca nu are studii de specialitate in ortopedie, asa cum are medicul specialist/chirurgul.

| Lola05 a răspuns:

Fă terapie Bowen happy much better, e ca un fel de masaj blând, nu sunt ace și nu te doare nimic. În plus, e foarte eficientă. Îți spun din experiență. Numai că pe la noi nu a apucat să fie foarte popularizată.

| sheiku a răspuns:

O fi trecut mult timp de cand s-a intrebat, insa tema este de actualitate.
In special pentru luminita9 care daca nu "a auzit" despre x..nu insemna ca x nu exista.
Draga luminita si toti ceilalti care treceti prin situatie asemanatoare. Acupunctura face si desface ceea ce medicina alopata nu poate. Combinata eventual cu homeopatie, uleiuri esentiale si alte terapii recunoscute oficial in Romania da rezultate fenomenale acolo unde nu va asteptati.
Este o stiinta medicala bine documentata. Da este stiinta, chiar de multi comenteaza ca acupunctura nu este stiinta. Asiaticii pana nu demult nu cunosteau altceva decat acupunctura asau alte astfel de terapii si pentru ele medicina alopata era oaia neagra. Doar o chestie de cultura si de cum am fost nascuti. Asa incat mergeti la un medic bun acupunctor. Bun este o conditie esentiala, pentru ca sunt situatii in care pacinetii nu au fost multumiti ca au incasat 10 ace de acupunctura pe sedinta si nu au fost rezultate. Nu acupunctura este vinovata. Cautati un medic bun, cu recomandari. Si asigurati-va ca acele de acupunctura sunt sterile.nu sterilizate. Dcaa vedeti ca medicul ezita si nu foloseste ace desfacute in fata dvs intrebati ce dimensiune de ace prefersa si comandati-le dvs de pe un site de profil acreditat. gen http://depozituldeace.net/ace-acupunctura-chineza/
Nu merita sa riscati. Si apoi mergeti la sigur.
Si scurt, entorsele se vindeca foarte repede cu acupunctura.