| AndreeaM1 a întrebat:

Am niste ganglioni inflamati sub mandibula si in partile gatului. Am fost la ORL si mi s-a zis sa iau 4 pastile propolis cu echinaceea pe zi, timp de o saptamana.
Intrebarea mea este: propolisul vor duce la micsorarea in volum a ganglionilor? Cam cat costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pilaf a răspuns:

Propolisul acționează ca un antibiotic natural și este și antiseptic. Nu este nici foarte ieftin, nici foarte scump, asta depinde de posibilitățile materiale ale fiecăruia (ceea ce unui om i se pare scump, altuia i se poate părea ieftin).

Din ceea ce am văzut eu, costă între 25 și 40 de lei, în funcție de farmacie (sau plafar, depinde), marcă, oraș...

2 răspunsuri:
| AndreeaM1 explică:

Am facut analize, a iesit aslo putin marit (166 si maximul e 150) si a zis ca a fost in urma unei raceli, dar nu am fost racita. Cred ca e din cauza danturii pentru ca am unele dureri la masele + dureri de cap. Si da, ganglionii sunt durerosi si mobili, doar ca uneori durerea e mai mare, alteori mai mica.

| GabrielXD354 a răspuns:

Buna.ORL-istul ti-a recomandat si niste analize de sange? Sau ti-a zis cauza inflamarii ganglionilor? Daca nu, ar fi bine sa faci o hemoleucograma.Ganglionii sunt durerosi la atingere?